| nadia005 a întrebat:

Ajutor! Am gasit un pui mic de vrabiuta cazut din cuib, este prea mic sa se hraneasa singur si prea mic sa zboare.Cum sa il ingrijesc si cu ce sa il hranesc?

5 răspunsuri:
| Armenianeek a răspuns:

Eu am ajut un pui de porumbel si i-am dat mancare cu siringa si apa cu siringa.ai grija ca puiul tau sa aiba caldura!

| nadia005 explică (pentru Armenianeek):

Am avut si eu un porumbel si a stat la mine pana a plecat si am mai avut grija si de o turturica care a plecat si s-a întors de 3 ori la mine! Dar vrabiutele au mai multa nevoie de ingrijiri mai ales ca nu traiesc in captivitate.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Tine-i cu o penseta bucatele de carnita in fata ciocului si daca nu vrea sa manance ii bagi tu in cioculet.
Apa poti sa ii dai dintr-o farfurioara joasa.
Vrabiuta pune-o intr-o cutie cu o lampa sa ii fie cald si cand creste poti sa o inveti sa zboare.
O pui pe deget si il misti sus, jos repede si se invata ea.
Succes!

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai si mie mi s-a intamplat, eram ca tine nu stiam ce sa fac. Asa ca am luat un dop mic curat cu apa si i-am dat sa bea (i-am pus asa la cioculet)si a baut, dupa am luat niste paine putina (miez) si a mancat putin. Am stat cu ea, s-a vindecat a invatat sa zboare si gata!

| patriiiii89 a răspuns:

In primul rand ii dai putin apa, dupa care ii dai putina paine, farame mici. Bafta, ai grija sa nu i le dai prea mari ca se inneaca