| Robert123421 a întrebat:

Ajutor, perusul meu de cateva ore (femela aproape la maturitate) cand respira are un boncanit ciudat parca are veni fix de sub cioculet, pe gat(boc boc boc ) se aude cam de 1-2 ori pe secunda, sunetul nu e tare dar l-am observat la cateva minute dupa ce am stins lumina pentru a ma culca. Am crezut ca e speriata si am aprins lumina sa o linistesc dar degeaba, suna de parca ar avea ceva in gatulet blocat, au trecut cateva ore si nu a luat-o somnul tot se aude am incercat sa ii masez putin gatuletul cu degetul dar tot degeaba. Va rog, ajutor, ce ar putea avea si ce as putea face, nu vreau sa se sufoce sau altceva?

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Mergi la veterinar. Perusii racesc foarte usor. Dar s-ar putea si sa se fi inecat cu ceva.

| Robert123421 explică (pentru Peridava):

Am fost avea o infectie la niste savuleti langa plamani, a prescris un antibiotic, acum am inceput traamentul.

| Peridava a răspuns (pentru Robert123421):

Bine ai facut ca ai fost repede. Sanatate!

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Probabil i s-a lipit o boabă de mei.