| NicollNikkyKv a întrebat:

Ajutorrr!
Am un catelus care inca nu are facut primul vaccin.
Sa va spun cum a inceput

Deci marti pe la amiaz a vomitat. Apoi pe la vreo 16-17 a vomitat dinnnou... a fost putin suparat. adica fara chef de joaca fara nimica.Mai spre seara si-a mai revenit a mancat putin si s-a culcat.
A doua zi ieri ( miercuri ) l-am vazut ca nu avea chef de joaca statea doar in cusca parca era suparat i-am dat sa manance si nu a vrut a baut putina apa si apoi a mancat un pic dupa cateva minute 15-20 min. a vomitat un pic iar s-a dus in cusca ieri seara a mancat parca a fost mai bine a baut si apa apoi s-a culcat A avut si putina diaree
Mentiones ca nu are inca niciun vaccin deoarece marti vroiam sa-l duc sa-i faca dar cum a vomitat si s-a simtit rau. nu-i putea face.
Astazi dimineata l-am dus la medic. A spus ca sa nu de-a bola aceea de caini in el. Mi-a dat ceva pastilute sa-i dau o data pe zi. si a spus ca, daca si aceasta pastiluta o vomita atunci trebuie sa ii facem injectii.
Am ajuns acasa... i-am dat pastiluta apoi dupa cateva minute 10 parca. am observat ca nu mai are mancare in farfurie deci asta inseamna ca a mancat-o Dupa ce a mancat s-a pus sa doarma. iar cand am revenit sa ma uit de el. am vazut ca a vomitat. ca si apa... nu stiu acum nu era pipi. deoarece nu era galben. ma gandesc ca a vomitat. si nu stiu daca a vomitat medicamentul Iar acum cand am mers sa-l vad dormea dar nu avea chef de joaca nu nimica. am incercat sa-i dau sa manance dar nu vrea chiar nu stiu ce sa mai fac.
Daca si maine este la fel voi merge cu el sa-i dea injectii Deoarece acum nu mai este nimeni la cabinet

Voi ce credeti ca ar putea avea?
Ce ati face?

Sunt disperataaa dau funda
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Fa-l sa bea apa sau da-i cu seringa.Este foarte important sa nu se deshidrateze.Incearca si da-i cu forta cateva bucutale de biscuiti fara crema,paine, ou fiert, branza slaba de vaci, morcov fiert, orice din astea si un sfert de pastiluta de no-spa.Asta in cazul ca nu poti sa-l duci urgent la veterinar.Sigur va avea nevoie de tratament perfuzabil cu un antibiotic specific.Sa nu-i dai nimic prajit nici macar carnita. Eventual de pui si aia fiarta.Mult noroc si nu mai amana sa mergi la medic.

7 răspunsuri:
| AlbaAura a răspuns:

Ma bucur.Stai linistita daca e sub tratament.Fa-i supica pe zarzavat in care sa fierbi si niste piept de pui.Sunt sigura ca medicul ti-a indicat ceea ce trebuie sa-i dai si cum sa procedez.O sa fie bine.Astept vesti imbucuratoare.Doamne ajuta si sanatate micutului.

| Λl๓a a răspuns:

S-o fi deranjat la stomac. fa-i un ceai de menta, NU-i mai da apa. dai niste furazolidon sau no-spa un sfert de pastiluta si de mancare... incearca sai dai putin ou si paine. Fundita?

| summerparadise a răspuns:

Du-l la veterinar. si eu am avut un caine si pana nu l-am dus la veterinar sa-i dea ceva substanta e gat pentru viermisori a avut diaree...succes oricum.

| NicollNikkyKv explică:

Am inceput sa-i dam injectii. sper sa se refaca
Parca este un pic mai binisor.
Acum ii dau cu seringa... diaree nu prea mai are.
Dar azi cand i-am dat cu seringa a vomitat sad.
ROORA : nu e alergic
Probabil a mancat ceva si la deranjat la stomac
Acum pastilute nu mai trebuie sa-i dau din moment ce ii facem injectii.
Doamne ajuta sa se faca bine sad.

| Baschetbalistul_Cosmin_1995 a răspuns:

Neaparat trebuie dus la veterinar

| ROORA a răspuns:

Are zgarda anti-capuse sau ceva de genu? i `ai pus picaturi anti-purici sau daunatori? cainele meu, cu un an in urma, a patit la fel ca al tau, aceleasi simptome. Dimineata am observat ca nu e in apele lui, la pranz se simtea groaznic, diaree etc. l`am dus la o clinica si a stat acolo 2 zile. Era alergic la substanta respectiva. Du-l la medic! P.S.: sa imi spui si mie cum se mai simte. Bafta cu cainele. :*

| NicollNikkyKv explică (pentru ROORA):

Pai deja de ieri a inceput sa ii facem injectii...
Acum parca se simte un pic mai bine... Ii dau sa manance cu seringa, i-am dat si azi si a vomitat. dar oricum ii mai dau spre seara.Acum continuam cu
injectiile. sper sa isi revina. a slabit destul de mult... sad. daca nu a prea mancat
ROORA : nu e alergic
Multumesc :*!