| jaka000 a întrebat:

Am 2 hamsteri
Femela si mascul.
Astazi se cam certau, de la ce?
Este posibilitate ca din cauza ca femela e insarcinata?

2 răspunsuri:
| superAndrei a răspuns:

E si asta o posibilitate,sau poate ca acum se imperecheaza,si atunci ea e mai "nervoasa", oricum, daca continua sa se certe, eu zic sa ii separi. Si apropo de sarcina la hamsteri, am auzite multe cazuri in care femele isi mananca nou-nascutii! So, handle this!

| Atim a răspuns:

Hamsterii sunt animale teritoriale și în general solitare. Cei pitici mai acceptă companioni, dar sirienii aproape niciodată. Hamsterii trebuie ținuți separat, în special dacă sunt de sex opus. Dacă ai vrut să îi împerechezi, trebuia sa îi pui împreună doar până se intersectează, apoi să îi separi. În timpul sarcinii, femela are nevoie sa fie lăsată în pace, cât mai ferită de stres, iar prezența acelui hamster este un stres. Ea înainte de naștere trebuie sa fie lansată să pregătească (virgulă) cuibul în care să fete. Dacă femela este stresată în perioada sarcinii sau in primele zile de la fătare riști ca mama să facă ce a spus Andrei anterior. E ceva des întâlnit ca în condiții de stres mama să își omoare puii. Știu că puiuții de hamster sunt foarte drăgălași, dar pe viitor ți-aș recomanda să nu îi mai împerechezi. Sarcinile sunt periculoase pentru femela, sunt dese cazurile când femela moare împreună cu puii la naștere din cauza unor complicații. Dacă nu are cine să o ajute la naștere aceasta îi poate fi fatală.