| AvalohAlyn a întrebat:

Am 2 perusi femele, dar vreau sa cumpar si un baiat(mascul) si am auzit ca nu trebuie lasati impreuna ca exista posibilitatea sa atace femelele masculul? E adevarat? Pai atunci o sa il tin singur intr-o colivie separata.E bine daca ii pun masculului o oglinda, o jucarie ceva? As vrea sa masculul sa nu se plictiseasca.Pareri?

4 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Janson Lupu... nu ai deloc dreptate. Eu am 2 perusi fata si baiat. Cand am luat fata erau toate bune si frumoase se ciuguleau si alea alea si apoi fata a inceput sa-l bata dimineata, pranz si seara si de fiecare data pana la sange.

Răspuns utilizator avertizat
| T7uk a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca nu se bat le lasi impreuna normal dar daca incep sa se bata le desparti imediat ca se omoara. La cele mai multe specii de pasari femelele sunt mai agresive, iar baietii... mai pe relaxwinking.

| JansonLupu a răspuns:

Nu se mai ataca pur si simplu numai in cazul in care pot fi frati se ataca sau altceva ex(singe, foame etc)