| DorrySweet51 a întrebat:

Am 2 pisici care au un obicei prost pe care nu reusesc sa le dezvat, se pun pe marginea geamului termopan si privesc afara. Intrebarea mea e daca pisicile mele au 5 kg si se pun pe geam, nu se intampla nimic cu geamul? Eu tot imi imaginez scene ca ma trezesc cu geamul cazut si spart. Am observat ca se misca putin ciudat geamul in partea de sus unde se rabateaza atunci cand deschid geamul sau daca il misc putin. Ce sa fac? Exista riscuri sa ma trezesc cu geamul cazut?

6 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

De ce cantaresc pisicile tale atat de mult?! O pisica sanatoasa cantareste maxim 4-4, 5 kg! Daca vrei sa traiasca sanatos nu le da prea multa mancare pentru ca pot muri mai repede decat este normal, si nu vrei sa stai cu ele pe la vet pentru ca au dat in lipidoza hepatica sau alte boli cauzate de obezitate.

In alta ordine de idei, pisicile tale se urca pe geam sus sau stau pe pervaz? Daca se urca pe geam si ti se pare ca nu e ok le dezveti usor gonindu-le. Aveam un motan destul de tanar care voia sa manance pui de gaina, asa ca am pus puii intr-o cutie si motanul a invatat ca nu are voie sa le faca rau fiindca de fiecare data cand voia sa puna gheara pe ei isi lua cate una peste ceafa (evident doar sa simta nu sa ii rupem capul) si il certam. Dupa scurt timp vedeai motanelul cum facea pe closca laughing Se juca cu puii, dormea cu ei. Poti si tu sa faci la fel. Nu o sa iti ranesti pisicile, doar le lovesti putin sa inteleaga ca e rau ce fac, doar aceeasi metoda o mai folosesc oamenii pe copiii lor. Nu promovez violenta fata de animale, asta se cheama dresaj. In cazul tau nu poti folosi recompense.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga un subwoofer de 800W sa vezi ca termopanele alea fac valuri de adancime mare si nu se sparg. De la o amarata de pisica nici atat.

| DorrySweet51 explică (pentru anonim_4396):

Nici daca se pune pe geam si doarme acolo? Mie frica sa nu iasa geamul din loc din cauza greutatii. Ca am observat ca se misca putin cand deschid geamul la balamaua (daca asa se cheama) de sus... mi-e frica sa nu ma trezesc cu geamul cazut din loc.

| DorrySweet51 explică (pentru Xaya):

Le-am tot certat si batut usor dar nu ma asculta. Numai cand vad ca deja m-am enervat atunci sar repede de pe geam si fug laughing) mi-e frica ca din cauza greutatii sa nu iasa geamul din loc ca se misca putin la balamaua din partea de sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DorrySweet51):

Nu are cum sa iasa geamul, faptul ca se misca e intentionat lasat asa pentru mobilitate. In caz ca arunci ceva greu in el sa aiba loc sa se miste cat sa nu se sparga. Daca ai cum am eu sisteme audio puternice, geamul ala se misca in locul ala lasat liber si nu va pati nimic.
Gandeste-te ca termopanul nu e prea departe la rezistenta fata de geamurile ieftine de la masina astuia: https://www.youtube.com/watch?v=0Movzx-E7Yc
Si uite la ce rezista.

| DorrySweet51 explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat la video. Multumesc mult de sfat.