| CenturyChild a întrebat:

Am 3 hamsteri pitici ( Campbell). 2 femele si un mascul. Acum 11 zile femelele s-au imperecheat cu masculul. dupa o saptamana am separat o femela din cusca mare ( L 56 x l 25 x h 25 cm ) intr-un acvariu din plastic de 5l ( am inteles ca daca vor sta impreuna isi vor manca puii). Ce ar trebui sa fac mai departe ca sa ma asigur ca NU isi vor manca puii si ca acestia vor creste mari si sanatosi? M-am mai interesat pe net dar as vrea sa vad si parerile voastre ( nu de alta dar am avut acum ceva timp o femela de hamster sirian care a fatat 7 pui din care 6 au fost mancati si unu a murit sad si nu vreau sa se mai intample asta ). Mentionez ca mai am un acvariu de 5l identic cu cel in care sta o femela la momentul actual.

Răspuns Câştigător
| georgyana97 a răspuns:

Animalele isi mananca puii, daca nu primesc semne pozitive din partea acestuia, asta inseamna ca puii au probleme de sanatate.este ceva firesc in regnul animal.au o imunitate mult mai scazuta decat ceilalti pui, si asta se intampla foarte des la. pisici, caini, iepuri si hamsteri.foarte multi pui mor in prima saptamana de viata, iar femela nu le ofera nici un fel de ajutor, pentru ca stie ca nu vor rezista in"salbaticie"daca sunt prea cocolositi.trebuie sa se dezvolte conform unor norme, prestabilite genetic si ambiental.

11 răspunsuri:
| Elly4all a răspuns:

Buna, si eu am avut o femela de hamster sirian pitik si mi-a murit din pacate dar acum mai am un fiu de-al ei si pe ''sot''happy...sa revenim. a facut 9 pui si eu nuam stiut si ia-m tinut in aceeasi cusca si masculul nu a mancat puii. dar i-am mutat pe femela si puisori eventual in acvariu pentru a nu iesi prin gratiile custi. te-as sfatui daca nu ai facut acest lucru sa-l faci...la mine femela nu si-a mancat puii.si au supravietuit toti insa au mai fugit si am ma si dat din ei si acum mai am decat un pui... Daca si-a mancat prima data puii inseamna ca nu stia sa-i creasca si ii era frica ca nu vor supravietui iti garantez ca din acest motiv ia mancat. dar acum nu trebuie sa-ti mai faci griji nu ii va mai manca acum stie sa aiba grija de eiwinking...Eu sper ca vor creste mari si sanatosiwinking...Mult succes in continuare:*

Pa, pa!
elly

| CenturyChild explică:

@nebunadupatine : Imi plac animalele de toate felurile si admir felinele mari si caii dar nu am nici pisica nici sarpe nici alti pradatori naturali caruia sa le dau hamsteri si nici nu am intentii criminale. Vreau doar sa reusesc sa cresc o serie de hamsteri. Sper ca te-ai linistit.

| ingrijitoare a răspuns:

Unde-i doctorul veterinar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa avatarul tau eu am impresia ca ai ti pentru tine sa ai mananci...rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca m-ai botezat! vreau un hamster...in loc de traditionalul ied sau tap, miel... ce dracu mai era...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
si eu acum o luna am mai cumparat o hamsterita si dupa 3 saptanami am vazut ca scoate un pui apoi altu pana la 5 pui si nu am pus mana pe ei le-am pus lapte mancare si fructe legume si acum au 3 saptamani jumate au crescut tot mai mult pe zi ce trecea sunt frumosi si dsanatosi
deci pana la 2 3 saptamani sa nu pui mana pe hamsteri asta depinde de femela daca e planda si tiar da voie sa pui mana pe pui la 2 saptamani sa ii imblanzesti ca dac nu vor ramane salbatici
daca e sperioasa nu ii face bine deci pe la 3 saptamani poti pune mana pe pui sa te vjoci mult cu pui ca dac nu o sa fie ff salbatici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii dai orez fiert carne fiarta de curcan si oua fierte pentru femela cand fata pierde foarte mult calciu si trebuie sa ia de la pui calciuul necesar mancandui dar daca ii dati aceste alimente ii vor conferi destul calciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am avut hamsteri si trebuie sa stau toti imprena si cealalta fata si masculul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am acum 2 pui de hamster pitic de 2 saptamani.la nastere au fost 4 unul lau mankt si acum miau mai mankt unu; dar este normal; la hamsterii pitici nuh trebuie sai separi; masculul are si el grija de pui si daca il pui inapoi exista riscul ca femela sa nul accepte si sal atace; dai mankre suficienta, paine inmuiata in lapte si nuh o stresa cu prezentza ta sau a altor persoane, daca este stresata ii manancabig grin

| Kiduutza a răspuns:

Si eu am un mascul si o femela si ieri mia fatat 8 puisori dar unul l'am vazut ca nu mai misca si asta insemnand ca am murit si am ramas doar cu 7, oare trebuie sa separ masculul de femela? eu hamsterii ii tin intr-un acvariu si trebuie sa'mi cumpar o cusca dar nu acum pentru ca puii sunt prea mici si la 1 saptamana umbla prin cusca si ei cum sunt mici iasa printre gratiile custii si de aia mi-e frica sa cumpar acum cusca.

| georgyana97 a răspuns:

Hamsterita mea sta in aceeasi cusca cu masculul si puii.Nu ar trebui sa desparti puii de mama in niciun csaz.trebuie alaptati si ingrijiti.Am observat ca atunci cand ii deschid cusca este foarte agitata(cred ca isi apara puii) si din acest motiv, simtindu-se in pericol i-ar manca