| blueboy34 a întrebat:

Am 3 pisici care vin prin curtea mea. Au mâncat din mâncarea găinilor, iar acum locuiesc în podul atelierului meu.
Vreau să le adopt, dar nu mă pot apropia de ele pentru că fug. Am încercat să stau lângă ele și să le vorbesc (chiar le-am cântat), dar fug înapoi în pod.
Singurul moment în care se apropie este cel în care hrănesc mămica și cei doi pui, afară, lângă garaj. Ce pot face pentru a le atinge și adopta?
Sunt foarte simpatice și chair îmi doresc asta.
Am încercat să prind una când le dădeam de mâncare dar fug... am încercat să le atrag cu o ață, dar nu vin la ea
Dau fundiță!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa ai rabdare cu ele. happy Si eu am o pisica cu pui (motan), iar el este foarte sperios, chiar daca s-a marit. laughing Se apropie de mine (mai ales la mancare), dar nu accepta sa fie atins. E nevoie de timp pentru ca animalul sa capete incredere in oameni si nu trebuie sa faci actiuni care sa-l indeparteze de tine (sa fugi dupa ele sau sa le tii cu forta langa tine).
Da-le timp sa va acomodati unii cu altii. big grin

| alina2k18 a răspuns:

Incearca sa le improvizezi niste jucarii gen un bat cu o sfoara si la sfoara un ciucurel poate le incanta.
Da-le de mancare dimi si seara sa le faci o rutina si in timp or sa capete incredere.