| blueboy34 a întrebat:

Am 3 pisici care vin prin curtea mea. Au mâncat din mâncarea găinilor, iar acum locuiesc în podul atelierului meu.
Vreau să le adopt, dar nu mă pot apropia de ele pentru că fug. Am încercat să stau lângă ele și să le vorbesc (chiar le-am cântat), dar fug înapoi în pod.
Singurul moment în care se apropie este cel în care hrănesc mămica și cei doi pui, afară, lângă garaj. Ce pot face pentru a le atinge și adopta?
Sunt foarte simpatice și chiar îmi doresc asta.
Dau fundă!
Sunt disperat!

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Hraneste-le si stai cu ele cat mananca.
Te pui jos, le pui mancare intre tine si ele. Stai acolo, nu incerca din prima sa le prinzi. O zi-doua le dai mancare tot mai aproape, apoi incerci sa le dai din mana, le mangai usor in timp ce mananca; ele se vor speria, vor fugi, dar tu ramai acolo. Observa ca nu le faci rau, si se obisnuiesc sa pui mana pe ele.
Fara mancare nu ai nici o sansa big grin
Nu te chinui sa le canti, pisaie si arata-le mancarea in mana.

1 răspuns:
| TitoJacksana a răspuns:

Trebuie mai întâi să le faci sa aiba incredere in tine, daca te grăbești să le iei din prima se vor speria si vor fugi, după cum a zis si domnul de mai jos, sa le dai de mâncare 2-3 zile până se obisnuiesc si se vor convinge ca nu vrei sa le faci rau