| Gigi2345 a întrebat:

Am avut 4 hamsteri.le-am dat iarbă din fata blocului pe care am spăla-o si am uscat-o (mereu le-am dat) si unul dintre ei a murit.aceasta sa fie cauza? Multumesc.

3 răspunsuri:
| GabrielGL a răspuns:

Motivele poti fi multe, da si iarba chiar daca e e spalata poate fi un tip otravit, poate a murit din alt motiv, incearca si iai din magazine specializate mancare si daca vrei sa i dai ceva natural intreaba un doctor veterinar, ei mananca morcov, salata verde dar nu amara e venin pentru ei asa cred ca s-a intamplat si cu cel care a .....sorry,LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

A se evita citricele: lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterulu
Hamsterii beau apa! In lipsa apei, hamsterul isi poate lua cantitatea de apa necesara din alimentatie insa, daca alimentatia este preponderent uscata, hamsterul se deshidrateaza rapid si moare.

Hrana de hamsteri (din pet-shop)
Recomandate: hrana varsata sau la cutie din mixuri de seminte si cereale, pelete uscate, batoane pentru hamsteri in cantitati mici.
Interzise: hrana pentru alte specii de animale
Graunte si cereale
Recomandate: grau, porumb, ovaz, secara, germeni de grau (de la plafar), orez fiert, hrisca, seminte de in si mei, susan.

Seminte, alune, nuci
Recomandate: seminte de floarea soarelui si de dovleac crude si nesarate, nuci, alune de padure si arahide neprajite si nesarate.
Interzise: migdale, seminte de fructe (mar, struguri).
Legume, frunze, radacinoase
Recomandate: iarba si fan, lucerna si trifoi, papadie, spanac, patrunjel, broccoli, conopida, morcov, pastarnac, telina, sfecla, andive, dovlecel, castravete, fasole verde pastai, linte, cartof fiert, ardei gras, dovleac, sparanghel, napi, varza si salata verde numai in cantitati mici.
Interzise: rosie, usturoi, ceapa, avocado, cartof crud, vinete, mazare cruda, fasole boabe, rubarba, praz, pepene rosu, varza in cantitati mari.
Fructe
Recomandate: mar, para, banana, strugure si stafide, caise, piersici, pepene galben, afine, mure, zmeura, capsuni, cirese, prune, mango, litchi, papaya.
Interzise: citrice (lamai, portocale, grapefruit).
Proteine
Recomandate: carne de pui sau curcan fiarta fara sare si condimente, albus de ou fiert, iaurt fara zahar, branza de vaci nesarata, diferite insecte (lacuste si greieri, viermi de carne sau faina).
Interzise: carne de porc, branza sarata sau grasa.
Diverse
Recomandate: paine integrala uscata, paste fierte, biscuiti pentru caini.
Interzise: cacao, ciocolata, prajituri, cipsuri, mezeluri, muraturi, inghetata, conserve, alimente procesate, alimente dulci, alimente sarate. succes

| Gigi2345 explică (pentru GabrielGL):

Multumesc.cumpăr mereu de la pet.dar le dau si din fața blocului (frunze de păpădie...)

| GabrielGL a răspuns (pentru Gigi2345):

Nu le mai da dale ceea ce pentru ei bun nu ceea ce credem noi ca e bun succes