| Gigi2345 a întrebat:

Am avut 4 hamsteri.le-am dat mereu frunze de plante din fata blocului(spălate si uscate). unul dintre ei a murit.era pensionarul familiei. avea si doua rani pe care le tratam cu albastru de metilen, glanda marcatoare avea puțină coajă. Il spălăm cu apa călduță sau ceai.care credeti ca ar fi motivul decesului? multumesc

Răspuns Câştigător
| AlinaUnikorn a răspuns:

Exista mai multe cazuri
-a murit din cauza varstei
-a avut o reactie negativa la ceai sau apa calduta
-ierburile ce le ai cules pot fii stropite cu substante pentru indepartarea soarecilor/ierbicid/otrava/spray anti-insecte
-din cauza ranilor care probabil s-au infectat

2 răspunsuri:
| Snowa a răspuns:

Poate din cauza ca l-ai spalat. Hamsterii trebuie sa fie spalati doar de urgenta. Daca nu a fost asta poate pentru ca era batran, hamsterii traiesc in jur de un an.

| fuhiulian a răspuns:

Se poate din cauza batrâneții, din cauza unor ranii majore nu cred ca avea sa duca la deces.