| anonim_4396 a întrebat:

Am cumpărat o cușcă pentru câine recent, pana acum dormea pe preșul din fața ușii, dar refuza sa se bage în cușcă. L-am legat cu scopul de a se băga în cușcă dar a dormit tot lângă ea. Am băgat-o și cu forța, am stat lângă ea vreo 20 de minute sa nu iasă, dar după a ieșit și nimic. Ce sa fac sa o determin să se bage în cușcă?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pune-i ceva de mancare inauntru.

| Violleta2022 a răspuns:

Baga o patura in cusca, ca nu va sta nici un caine pe o bucata de lemn, in loc de o buacat de carpa.
Si scote-i lantul, daca aveti inima de oameni!
Nu tii un caine in curte, in lant, mai ales in timpul iernii!

| J0B0MAT a răspuns:

Se va duce singură când va vrea. Dacă nu, las-o să stea unde îi place.Nu o mai lega!

| Goete a răspuns:

Pana la urma e catel ("l-am legat") sau catea ("am barat-o cu forta").
Probabil se simte inchis(a), daca e sa intre va intra singur(a) dupa un timp