| gemeni6226 a întrebat:

Am de gand sa imi cumpar un pui de foxterrier pentru ca imi plac la nebunie cainii si de aceea foxterrier caci o colega a mai avut si este un caine nespus de dulce.Intrebarea este urmatoarea.Eu stau la bloc si prin urmare cainele va fi mai mult inauntru decat afara dar bineinteles o sa ne si plimbam.Imi recomandati aceasta rasa ca fiind cel mai tolerant la conditiile de a sta in apartament sau imi recomandati alta rasa de caine? Dupa recomandare doresc si sfaturi legate de ceea ce isi doreste acel caine din partea mea, adica ce sa fie programul meu zilnic cu el si cum sa-l ingrijesc.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Daca totusi iti iei rasa asta, cea mai sigura solutie sa il obosesti e o minge de tenis de camp... IUBESC MINGEA AIA, lasa si bucata mare de friptura sa alerge dupa ea

| gemeni6226 explică (pentru Bizon95):

Asata e adevarat sefa mea a avut asa un caine cand am vizitat-o si ea locuia intr-un apartament nu prea mare vesnic se juca cu el aruncind mingea de tenis o ce-mi placea cum sarea dupa el.Si neavind alt spatiu i-au facut un culcus indebaraua vizavi ce era de bucatarie.

| mihai69 a răspuns (pentru Bizon95):

Aha... și după ce o apucă, o face zdrențe în 5 minute maximum. Și să nu spui că nu-i așa, că fix un câine din ăsta am eu acum și nicio minge nu i-a rezistat.

| Bizon95 a răspuns (pentru mihai69):

Iar daca o face zdrente inseamna ca e cam violent
asa ca il dresezi, sa iti aduca mingea

eu m-am jucat cu un caine al bunicilor asa, cateva veri cand eram mic

chiar am facut pariu cu sor'mea ca se duce dupa minge nu dupa friptura, si ea i-a dat friptura in gura si eu am batut mingea, a lasat friptura si a venit dupa minge big grin

iar cand am auzit ca a murit cainele am injurat cu spume in mijlocul unei nunti crying

| mihai69 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu e chiar deloc violent, e doar un câine de vânătoare, iar mingea aia pentru el e „prada".

| Bizon95 a răspuns (pentru mihai69):

Te cred, dar iti spun, cred sincer ca poti sa il dresezi sa vada ca e mai "fun" sa alerge dupa minge nu sa o distrugawinking

| gemeni6226 explică (pentru Bizon95):

Foarte draguta povestea-am aflat ceva nou- baietii cand sufera nu pling ci injura.

| Bizon95 a răspuns (pentru gemeni6226):

Da, deh happy

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

De talie mica sau mijlocie (precum un Border Collie care sunt foarte atasati de familie si de copii desi ii trebuie multe ore de stat afara pentru a alerga mult) iti doresc, desi fiind pui luat iti va trebui multa rabdare sa stai mai mult cu el, caci ii va trebui cateva luni bune pana se va invata sa ceara afara. In acest timp va trebui sa ii faci plimbarile mai mult de 2-3 ore afara pana va face tot, caci bagat dupa jumatate sau o ora in casa se va usura cu siguranta in casa pe unde apuca. Trebuie sa ii cumperi covorase pampersi in lipsa voastra de acasa.
Eu pe a mea nu o aveam de pui, avea 1 an cand am adoptat-o, un Border Collie, am iesit de 3-4 ori afara pana am invatat-o ca in casa nu are voie sa se usureze si astfel rezista dupa programul nostru. Acum fiind la casa, imediat cum se trezeste iese singura afara si se intoarce cand doreste ea.
Iar al doilea caine pe care il am (un ciobanesc alb grecesc), tot adoptat desi de pui il avem, nu recomand pentru apartament, este de talie foarte mare, ajunge peste 50 kg cand devine adult. La fel, l-am invatat atat si pe el, el sta cat si in casa si in curte.

P.S. De obicei cainii de talie mica sunt foarte galagiosi, latra mult atat in apartament cand sunt lasati singuri si aud miscari in exterior (deranjant pentru alti vecini) cat si nu sunt prea sociali cu cainii de talie mijlocie sau mare. Vorbesc din experienta.

| gemeni6226 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc mult oricum nu acum doar peste 3 ani cand voi fi în pensie doresc sa iau deoarece atunci voi avea timp sa ma ocup de el dar deja de pe acum trebuie să mă documentez ce pot sa fac bine si ce nu atunci multumesc.

| mihai69 a răspuns:

E un câine extraordinar de energic, încăpățânat și gălăgios.
E și dulce, când doarme mai ales, dar în rest - e un mic terorist!
Dacă poți să-l stăpânești, și ai timp să-l alergi până cade pe jos (ceea ce nu se întâmplă deloc ușor!), atunci ia-l. Dar ar fi mult mai potrivit la curte, dar nu la una de 3 x 3 m, ci de una de vreo 3 ha.

| gemeni6226 explică (pentru mihai69):

Multumesc atunci ce rasa de caine e mai blajin si mai putin terrorist?happy

| mihai69 a răspuns (pentru gemeni6226):

În general cam orice pudel (caniș) sau cocker. Dar e bine să îl iei din canisă, să îl observi puțin; sunt asemeni copiilor, li se cam vede încă de pui ce fel de fire au.

| gemeni6226 explică (pentru mihai69):

Osa fac asa :merg la cumparaturi si care caine se va apropia mai mult de mine si care ma va placea mai mult pe acela il iau.Asa a a facut si o colega de-a mea si il adora.