| anonim_4396 a întrebat:

Am doi pitbull (unul de un an și 6 luni, iar altul de 2 luni) si am fost cu ei afară, s-a apropriat un om de el și a gesticulat foarte agresiv către el. Câinele meu a inceput sa facă urât. E ok acest comportament sau vă deveni agresiv? Țin să menționez că el e un câine foarte cuminte și toată lumea îl laudă pentru comportamentul lui.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai obligatia sa-l tii in lesa si cu botnita daca iesi afara, indiferent ca-i pitbuls au alta rasa.
Pitbuli sunt o rasa f violenta si in anumite ocazii se poate repede la cineva sau la un cpil, sa-l rupe, de aceea NU ai voie sa iesi cu el afara, fara botnita si lesa!

| Laurosa a răspuns (pentru Violleta2022):

Mereu îl duc afară cu lesa și botniță, nu are voie sa iasă din casă fără lesă și botniță

| Violleta2022 a răspuns (pentru Laurosa):

Atunci nu ai de ce sa te temi, fiindca nu poate musca pe nimeni cainele si nici nu poti avea neplaceri cu Politia, daca iesi cu el, cu botnita si lesa.

| anonimg a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu tot o sa-l impusti pentru ca o sa te muste. Eu nu sunt de acord cu detinerea unor astfel de arme.

| Legion7X a răspuns:

Păi normal ca a făcut urât dacă la intărâtat. Pitbulul a fost creat pentru luptă cu atitudini de dominare, fiind o rasă prin încrucișări ale bulldogului cu diverși terrieri  cam prin sec al 19 -lea. Cine nu stie să dea o căutare pe net. Trebuie neapărat o botniță și plimbat numai în lesă, s-au dacă îi dai drumul să fii doar tu in spațiu închis. Ei au reactii neașteptate uneori, si nu îti poți permite să faci teste pe oameni lasându-l în voia lui.

| edit28 a răspuns:

Nu vreau sa par misogin dar fetele nu sunt stapani buni de pitbulli. Trebuie sa-ti impui dominatia cu ei pentru ca doar asa vor intelege sa fie cuminti, altfel simt imediat slabiciunea si vor deveni agresivi. Iar atunci cand un pitbull devine agresiv, doar cu pistolul te poti apara.

| irezistibilul a răspuns:

Este ok, atata timp cat lumea se comporta frumos cu el si el se comporta frumos cu lumea. Probabil l-a deranjat gesticularea pe care a facut-o omul acela, dar nu, nu cred ca o sa devina agresiv. Posibil ca gesturile acelea l-au speriat, enervat, si a reactionat asa pentru ca credea ca voia sa ii faca rau omul acela, atata tot.