| Laiyla a întrebat:

Am fost intr-un petshop si am vazut un caras negru intr-un acvariu rotund. Dar era intr-o apa de culoare albastra. Am citit asta: "Da-le hrana mai putina. Daca sunt hraniti cu comprimate plutitoare pentru carasi, trebuie avut grija ca acestea sa fie inmuiate in apa pentru a se umfla. Altfel pestii le vor inghiti uscate si comprimatele se vor umfla in stomacul lor. Burta pestilor se va umple cu aer determinand aparitia bolii vezicii inotatoare si pestii vor pluti fie pe o parte, fie cu burta in sus". Pestisorul respectiv plutea pe o parte deasupra apei si imi era tare mila de el. Stie cineva ce rol are apa de culoare albastra si daca isi va reveni sau daca pot face ceva pentru el? Merg maine sa-l cumpar, era inca de vanzare, dar nu stiu cum sa-l ajut.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu era albastra, si era doar lumina neonului.
Eu mai puneam, cand eram mic, albastru de metil. Dar nu recomand, eram mic si prost.
Cat despre carasi, nu recomand ca peste. Carasul este sinonimul porcului dar acvatic.
Face mizerie multa, creste repede si iti trebuie un acvariu destul de mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. La un caras trebuie acvariu de minim 50-60 de litri. Am avut unul auriu, se facuse citamai animalul. Daca ai grija de ei cum trebuie, insa, pot sa traiasca si 30-40 de ani. Nu are sens sa dai vreo 100-150 RON pe unul mare din pet shop, exista sanse mult mai mari sa moara cand ii schimbi mediul. Dai 25-30 pe unul mic si in maxim 18 luni ajunge la maturitate.

1 răspuns: