| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un pisoias mic pe strada si l-am luat in casa, i-am facut baie si vreau sa il pastrez. dar nu stiu nimic despre animale, cum sa ii dresez sa se duca la baie ce mananca. As dori daca se poate sa imi spuna cineva ce tebuie sa fac.

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ca sa mearga la baie, trebuie sa ai acolo o litiera plina cu nisip. Pisicilor le place sa-si ingroape in nisip excrementele. Prima oara cand o vezi ca vrea sa-si faca nevoile undeva, ii spui ca nu e voie acolo si ii arati unde sa mearga. Dupa ce i-ai prezentat litiera nu mai face in alta parte, poate doar pe pamantul de la flori daca ai plante mari in casa.
In legatura cu mancarea, pisicile sunt carnivore deci vor manca fericite oricand resturi de carne de la masa ta. Daca e micuta pisica, e bine sa-i faramitezi hrana ca sa o poata inghiti. Pana inveti ce ii place ii poti cumpara pliculete Whiskas Junior. Asta e hrana umeda dar e bine sa o alternezi cu hrana uscata ca altfel face diarie. Hrana uscata se vinde in pungi putin mai mari si trebuie sa aiba mentiunea Junior. La pungile pentru adulti sunt prea mari bucatile si nu le mananca.

| Radu284 a răspuns:

Du-te la un magazin cu hrana pentru animale, si cere nisip (sau ma rog, alte substante) pentru pisici.
Dupa ce achizitionezi o tava, sau o cutie speciala, pui materialul respectiv acolo, pui mata in locul ala, eventual ii iei laba si dai cu ea prin nisip, ca sa inteleaga despre ce e vorba.

In legatura cu mancarea, depinde de cat de mare e. Daca e mare, ii poti lua boabe, si ii mai dai si din ce manci tu (carne, peste, etc.). Daca e mic, da-i niste lapte si cere la magazin hrana pentru pisici mici.

| Yssy12 a răspuns:

Pai
1) E din instinct ca si pisica sa faca nevoile in nisip, e posibil sa se descurce de la inceput, incearca silicat ca si nisip, ia o litiera mai micuta la inceput
2)Ai nevoie de 3 vase cu mancare : hrana umeda, hrana uscata si apa, care trebuie schimbate in fiecare zi si spalate
3)Daca ai o pisica trebuie sa ai neaparat : ceva moale pe care sa doarma - garantat va dormi cu tine in primele nopti dar dupa aceea iti trebuie (patura, pe care sa o pui undeva, pat pentru pisica, orice moale) + o chestie de ascutit ghearele (orice, sa fie pus pe parchet, gen casuta) + o undita, mingii la 50 de bani, manusi pentru pisica
4)Ca si igiena ai nevoie de o lopatica - litiera, unghiera - gheare (desi mie imi e mila sa ii tai unghiile pisicii mele ca nu se mai poate catara), sampon pentru purici/normal, perie - par/blana
5)La inceput poti incerca sa ii dai lapte pentru pisici
Ca si gustari exista iarba pisicii in ghiveci (vomita si asta e bine) sau batoane special pentru pisici
6)3 chestii care sa nu le uiti
- Nu te panica daca vomita dupa ce mananca iarba, e perfect normal
- O pisica are nevoie de atentie, daca pleci poate intra in depresii
- Stii de ce a murit pisica? De curiozitate. Pisicile sunt foarte curioase si pot sa pateasca orice.
Ca si mancare de pisici, daca iti permiti cea mai buna e de la : Purina si Royal Canin, daca nu, nu ti-as recomanda Whiskas, da-i in cantitati egale mancare umeda si mancare uscata, ma rog mai multa uscata, Momentan in trebuie mancare Junior (incearca sosurile de la Gourmet sau Sheba daca ti se par mai accesibile la pret). Sa ai grija de o pisica este scump
Ai grija de ea!
Bafta!