| Dacul a întrebat:

Am gasit zilele trecute in Bucegi o bucata de sticla topita. Stie cineva care ar putea fi provenienta ei, avand in vedere locul unde am gasit-o? http://filesharing.md/download.php?id=25a298ca5b0f6c18f8 a9136220116467 Multumesc!

5 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Probabil a facut cineva un foc si din intamplare s-a strecurat si un ciob de sticla pe acolo.

| Dacul explică (pentru Dismally):

Multumesc pentru raspuns! Nu este posibil, avand in vedere la ce temperatura se topeste sticla. Si apropo, am un prieten in Busteni care a gasit o bucata care catareste aproximativ 2kg, aceeasi culoare verzuie si tot in muntii Bucegi...

| Dismally a răspuns (pentru Dacul):

Esti sigur? Sticla devine moale de pe la 700 grade (la 1500 este lichda), flacara unei lumanari spre exemplu poate atinge 1000 grade, jarul s-ar putea sa depaseasca temperatura aceasta happy

| stragery a răspuns:

Hm, interesant, esti sigur ca-i sticla?

| Dacul explică (pentru stragery):

E sticla, sticla are chiar si doua bule mici de aer in ea. Am inteles ca poate fi de provenienta vulcanica sau meteorica. Dar in cazul asta ar fi trebuit sa fie gasita undeva in interiorul pamantului nu la suprafata...