| Decebalul a întrebat:

Am in acvariu multi pesti guppy. Cand i-am luat, masculii aveau cozile mari si frumoase,dar acum unii dintre ei au cozile muscate, rupte. IMi puteti spune de ce?
Funda!
P.S.:Mai am si alte specii pașnice.

11 răspunsuri:
| educatie2021 a răspuns:

Se mananca intre ei. Ai vreo specie carnivora. Pune-i separat.

| alex0110 a răspuns:

Au fost muscati. Sa stii ca nu toate speciile pasnice sunt compatibile cu guppy, trebuie sa verifici la magazinul de animale. Ce trebuie sa faci e sa ii desparti in doua acvarii sau sa iei alti pesti. Cei mai neagresivi sunt guppy, beta, Otocinclus affinis si Chelmon rostratus, dar cand iei pesti trebuie sa vezi daca sunt compatibili. Succes!

| roover a răspuns (pentru alex0110):

Sa sti ca beta e o specie agresiva! Mai verifica si ai sa vezi...happy

| Decebalul explică (pentru alex0110):

Dar le mai creste coada?

| AlliCeAntrax1 a răspuns (pentru Decebalul):

Daca ii separi de ceilalti si ai grija de ei (pompa de aer, filtru, lichidul acela care purifica apa, mancare potrivita), le creste happy Vezi sa nu se si decoloreze, atunci s-ar putea sa fie bolnavi sau sa aiba prea multa lumina care ii deruteaza si ii slabeste

| Decebalul explică (pentru AlliCeAntrax1):

Eu am de capac prins un neon. Sa il scot?

| Decebalul explică (pentru alex0110):

Pestii zebra, xipho si calarii sunt agresivi?

| alex0110 a răspuns (pentru Decebalul):

Calarii doar.

| AlliCeAntrax1 a răspuns (pentru Decebalul):

Nu il scoate, dar opreste-l uneori. Eu il mai opresc noaptea, cand imi amintesc.

| vrabiuta a răspuns:

Masculi se bat intre ei de obicei pentru femela, daca ai femele care au depus icre ele ar putea fi vinovate de o bicei devin agresive pentru asi apara pui

| lexus10 a răspuns:

Depinde ce specii mai ai, ca poate aia is de vina.