| anusca85 a întrebat:

Am inceput sa-i dau catelusului meu acum 6 zile o cura vyio reinforces probiotic +vitamine la recomandarea medicului veterinar.De 3 zile are scaun apos si foarte des de cand a inceput cura.Am vorbit cu veterinarul si a zis ca, cura de viyo poate sa ii dea scaune usor moi la debutul tratamentului, mai apoi se regleaza. E a treia zi si tot apos face.Sa opresc tratamentul sau sa continui?
Catelusul meu e foarte abatut si parca nu mai are apetit cum il avea inainte.Cam 20 de minute sta la masa, inainte in cateva secunde termina tot.Il hranesc numa cu mancare uscata de la Pro plan puppy miel si orez.

Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Una e un scaun moale si alta e un scaun apos. Daca face scaunul apos opreste cura respectiva pentru ca se deshidrateaza foare tare, din cauza asta se poate simti si rau. Eu zic sa schimbi si veterinarul daca lui i se pare normal ca un caine sa aiba scaun apost mai multe zile la rand... Incearca sa-l hranesti cu hrana uscata pana ajungi la veterinar.

17 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu știu ce să zic. Câinele meu are 10 ani și niciodată nu i-am dat mâncare specială pentru câini.
Ce am mâncat eu, aia i-am dat și lui.
Încearcă și tu să-i dai mâncare naturală, ce mănânci tu, pune-i un pic de zamă cu pituță, sau pâine unsă cu ceva.

Nu-i mai da cereale, uscături, concentrate, etc.

Tratamentul pentru ce e?

| crysty1222 a răspuns (pentru ancaval):

Aici cu mancarea pe care o mancam noi sa i-o dam si cainelui te contrazic.
Eu de exemplu am un Shih Tzu, rasa cunoscuta pentru problemele digestive. L-a inceput i-am dat si eu mancarea pe care o mancam eu pana cand a inceput sa se simta rau, sa aiba diaree, sa faca pete negre pe piele specifice problemelor cu ficatul. L-am dus la veterinar si cand a auzit ca-i dau aceeasi mancare pe care o mananc si eu mai sa-mi sara medicul in cap. Dupa asta la consultat si mi-a zis ca are probleme cu stomacul si cu ficatul, mi-a recomandat sa-i dau strict mancare doar de caini, ceva bobite pentru probleme gastrointestinale si niste pliculete cu un praf special pentru ficat pe care il puneam in mancare si uite ca au trecut 2 ani de atunci si e foarte bine, chiar daca mananca doar mancare de caini.
Acum depinde si de rasa. Fiecare rasa are problemele ei grave sau mai putin grave. De asta ar fi bine sa stim si ce rasa de caine are cel/cea care a pus intrebarea.

| ancaval a răspuns (pentru crysty1222):

Nu ai de ce să mă contrazici pentru că nu vorbeam cu tine, și nici nu mă interesează ce câine ai sau ce-i dai de mâncare.

Legat de hrana pentru câini, am fost la cineva și câinele ăla, deși stă în casă, pute ca frasu de urât, pute a chimicale. Am pus mâna pe el și mi-au mirosit mâinile urât. Și știu și alte cazuri. Eu nu i-am dat așa ceva câinelui meu și nu pute deloc.
Dacă tu crezi că, mâncarea la plic, e sănătoasă, atunci bagă în el prafuri, chimicale, parfumuri, ce vrei tu. Nu e treaba mea.

| anusca85 explică (pentru ancaval):

Am un catelus de 4 luni jumate Tratamentu e pentru vitamine.Asa mi s-a zis ca e bine pentru el sa inceapa cura timp de 1-4 sapt. De cand a inceput cura face din ce in ce tot mai moale

| anusca85 explică (pentru crysty1222):

Am un golden retriever de 4 luni

| crysty1222 a răspuns (pentru ancaval):

Tu n-ai inteles deloc ce am vrut sa spun. Apropo, praful pe care l-am primit de la medicul veterinar era doar un tratament pentru ficat care a durat 7 zile si atat. Dupa toate astea mananca boabe pentru catei si culmea ca nu miroase a nimic. Mai rau mirosea cand manca mancare normala de oameni ca sa zic asa. Si eu ii mai scap cate putina mancare de a noastra, dar in special ce-i fiert si in cantitati mici.

Si sunt de acord cu tine dar doar pana intr-un anumit punct, adica sa-i dai cainelui mancare de a noastra, dar aici vorbim de carne fiarta, in special piept de pui cu legume fierte, sau orez. Dar exclus prajeli, oase sau ce panarame mai mancam noi (salam, parizer etc.).

| crysty1222 a răspuns (pentru anusca85):

La rasa Golden problemele apar mai des la batranete, dar ei au probleme cu alergiile in special, mai ales la cele provocate de paraziti sau alimentatie. Si vorba lui @ancaval, opreste panarama aia de cura cu vitamine ca nu-i face bine deloc daca are scaun apos, se deshidrateaza foarte tare daca il mai lasi asa. Mergi cu el din nou la veterinar si daca tot zice ca-i bine si nu stiu ce schimba si veterinarul. Gandeste-te ca e si el un suflet si nu merita chinuit in halul asta.

Catelul meu nu a primit niciodata vitamine si s-a dezvoltat foarte frumos si fara probleme pana la momentul asta.

| ancaval a răspuns (pentru anusca85):

Tratamentul are efect laxativ și de aia face moale, sau are o altă afecțiune de care nu ai spus.
Nu înțeleg care era motivul prezentării tale la veterinar? Cum ai ajuns la veterinar? Cum ai știut că are lipsă vitamine în corp? Care erau simptomele înainte de a ajunge la veterinar? Dacă era bine nu mergeai cu el. Asta-i clar! Sigur a avut ceva, l-ai dus la medic și apoi ai primit tratamentul ăsta, dar pe ce diagnostic?

| ancaval a răspuns (pentru crysty1222):

1. Corect! Nu am înțeles nimic pentru că textul tău NU are nici un Dumnezeu!

2. A luat tratament pentru ficat din cauza unei afecțiuni, care NU a făcut-o din alimentație naturală.

3. Mănâncă boabe și nu miroase, zici? NU are cum să miroase după 1 sac de boabe. Stai, durează, până intră parfumurile/chimicalele în piele. Să fie plin de ele. Și atunci te ți de nas.

4. Nu mă interesează dacă ești, sau nu, de acord cu mine.

5. Cum adică exclus oase? Ai impresia că sunt mai periculoase oasele, decât boabele parfumate și stătute?

| crysty1222 a răspuns (pentru ancaval):

1. Imi pare rau ca nu ai inteles nimic din textul meu, dar nu am scris lucrari filozofice, deci nu stiu ce e asa greu de inteles.

2. Exact din alimentatie naturala a aparut afectiunea la stomac si ficat. Asta o spun pentru ca la momentul respectiv catelul refuza sa manance bobite, plicuri si alte "chimicale" spuse de tine.

3. Da, mananca boabe si nu miroase deloc. Are o blana alba foarte curata, fara miros, si nu-l dau cu parfumuri, prafuri sau alte prostii. Si nu-i cumpar boabe la sac, pentru ca sunt facute expre pentru probleme gastrointestinale si sunt destul de scumpe.

4. Nici pe mine nu ma intereseaza daca esti de acord, sau nu, cu mine, dar trebuie sa tii cont de rasa cainilor si de problemele pe care le are fiecare rasa.

5. Cele mai bune oase sunt cele de pui, dar trebuie excluse cele de rata si gasca pentru ca sunt foarte tari si le perforeaza intestinele. Stiu multe cazuri, deci stiu ce vorbesc.

| ancaval a răspuns (pentru crysty1222):

Dacă erai muiere, înțelegeam lupta asta prin cuvinte. După nume, pari băiat. Și, ca un băiat, să se tot contrazică, pentru un Șițu, e aiurea. Nu crezi? Eu NU am treabă, eu pot discuta cu tine până la gimineață, dar suntem aiurea. Serios! Ocupă-te de câinele tău, mă ocup de câinele meu. E bine așa?

| anusca85 explică (pentru ancaval):

Nu stiu ce zici tu acolo dar pe cutie nu scrie nimic de efect laxativ.Cainele era perfect sanatos cand am fost cu el la veterniar(am fost pentru deparazitare interna-externa). Canisa de unde l-am luat si medicul veterinar mi-au recomandat sa-i dau vitamine timp de 21 de zile si suplimente articulare cand face 4luni pt.ca atunci se schimba dentitia. Apoi inca o cura pe la 7 luni Am intrebat ce-mi recomanda si am luat ce mi s-a zis.Am citit despre produs si toata lumea zice ca e foarte bun.

| ancaval a răspuns (pentru anusca85):

Ți-a recomandat! Mă abțin!

Oricine recomandă orice, mai nou, și pentru orice pârț.

Mergi la alt medic, dacă ăsta nu ți se pare bun. Așa ar fi corect să faci. Stând aci, nu se vindecă câinele peste noapte.

| crysty1222 a răspuns (pentru ancaval):

Eu doar am vrut sa-ti atrag atentia ca sa nu mai recomanzi mancare de a noastra pentru caini pana nu stii din ce rasa face parte. Eu n-am nimic cu tine sau cu cainele tau, poate cainele tau face parte dintr-o rasa care nu are probleme digestive cum are al meu de exemplu.

Inainte sa recomanzi un anumit fel de mancare pentru un caine ar fi bine sa stii in primul rand ce rasa este si sa te documentezi despre respctiva rasa si sa stii ce probleme pot sa apara pe parcursul vietii. Si stiu despre ce vorbesc pentru ca m-am documentat foarte mult pe partea asta.

Si da, sunt baiat. E vreo problema ca sunt baiat? Nu fac o lupta cu tine prin cuvinte, doar vreau sa-ti atrag atentia la anumite lucruri, ca sa nu mai recomanzi ceva dupa cum te taie capul si dupa aia cainele cuiva sa aiba de suferit ca te-a ascultat pe tine.

| crysty1222 a răspuns (pentru anusca85):

Produsul poate fi foarte bun, dar hai sa-ti explic o chestie. Tu de exemplu bei un pahar cu lapte si n-ai nici-o problema, in schimb eu pot bea un pahar cu lapte si dupa vreo ora sa ma dea in diaree din cauza ca am intoleranta la lactoza sa zicem. Asa e si la caini. Nu toti cainii reactioneaza la fel la anumite tratamente, vitamine etc. exact ca si omul. Poate tu ai auzit la altii ca vitaminele respective sunt foarte bune, dar poate catelul tau nu le tolereaza cum trebuie si de aici si scaunul ala apos.

Cel mai bine ar fi sa-i opresti imediat cura cu vitamine, sa-l hranesti cu mancare uscata ca sa-si revina cu scaunul si dupa sa te duci iar la medicul veterinar spunandu-i sa-ti recomande alte vitamine. Banuiesc ca vitaminele pe care le-ai luat tu nu sunt singurele de pe planeta, trebuie sa mai existe si de la alte firme.
Sau iti poate recomanda foarte bine si mancare de catei care sa contina vitamine, poate reactioneaza bine la astea.

| ancaval a răspuns (pentru crysty1222):

Câinele cuiva are de suferit DOAR dacă stăpânul stă pe internet, în loc să meargă la veterinar.
Orice om normal la creier merge la veterinar, urgent, și NU ascultă de unul și de altul de pe net. Corect? Aaa, o părere, de curiozitate, dar ÎN NICI UN CAZ să facă ce i se spune aici. Trebuie să fie exagerat de prost să mă asculte pe mine, sau pe tine. Așa că... nu e cazul să mă acuzi pe mine, că vezi Doamne câinele ar suferi din cauza mea. Mai gândește-te o dată înainte să scoți idei de astea bășite.

| crysty1222 a răspuns (pentru ancaval):

Aici ai dreptate, dar eu ti-am spus strict pentru cei care chiar asculta ce li se zice pe internet, si sunt foarte multi. De aia ti-am reprosat sa nu mai dai idei de astea, pentru ca nu stii ce om se afla in spatele intrebarii respective si te poate asculta atat pe tine cat si pe mine.

Eu doar i-am recomandat sa opreasca cura aia de vitamine pentru ca asa este normal cand vezi ca un anumit lucru ii face rau cainelui tau si sa mearga cat mai repede la un medic veterinar sau chiar sa-l schimbe pe cel actual daca nu e in stare sa diagnosticheze un catel.