| Eu282838 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta dar nu am primit un raspuns concret.Am un Bichon Maltez in varsta de 6 luni si e femela.Din cate am citit nu ar trebui sa aiba mai mult de 3 kg.Ea are aproape 6 kg si nu e grasuta.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atentie la ce îi dai de mincare, si cît îi dai cantitatea, trebuie sa reduci portia de mincare, exact ca la om daca esti gras si vrei sa slăbesti maninci puțin si des, seara nu mai maninci după ora 18, daca nu poti slăbii sau ai anumite boli este mai greu, la fel si cu animalele, el trebuie dus la veterinar sa il consulte si sa i ti faca schemă de alimentatie îi dai atita cantitate la atitea ore de 3-5 ori pe zi, Altfel devine obez.