| atwinklebon a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! Voi primi un bichon de 5-6 săptămâni. Vreau sa știu ureactoarele lucruri :
1. Vreau sa îmi dați FOARTE multe sfaturi despre îngrijire, creștere, dresare etc.
2. Vreau sa îmi recomandați câteva mărci de mâncare pentru catelus și unele care nu trebuie date cățelușului în niciun caz.
3. Vreau sa îmi ziceți cate vaccinuri trebuie sa îi fac, la ce ajuta fiecare și cam cât costa + la ce varata trebuie făcute.
4. Vreau sa îmi recomandați câțiva medici veterinari foarte buni din Ploiești.
5. Vreau sa îmi dați câteva sfaturi despre următoarea situație : Eu îl voi tine in casa în primele luni (pana va mai creste puțin), iarna și când e foarte frig în rest îl voi mai tine și pe afară (prin curte) sau pe hol unde nu este foarte cald, dar nici foarte frig, este ok.
6. Vreau sa îmi faceți un fel de lista a lucrurilor care trebuie cumpărate pentru caine și dacă știți câteva mărci foarte bune pentru produse, dacă nu știți e ok.
7. Vreau sa îmi spuneți câte ceva despre această rasa de caine și despre creșterea lui.
Mulțumesc! Dau funda celor mai complete, detaliate și corecte răspunsuri!❤

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna! Eu nu am un bichon, dar am avut in grija unul cat timp o prietena a fost plecata.
1. Bichonii trebuie sa fie pieptanati cel putin odata pe saptamana, spalati pe dinti cel putin odata pe luna, hraniti de 2-3 ori pe zi si plimbati cel putin o ora. Daca vrei sa aflii mai multe informatii poti cauta pe alte site-uri sau sa intrebi pe cineva care are deja un bichon.
Aceasta rasa de caine este usor de dresat si latra foarte putin.
(Scuze daca nu te-am prea ajutat aici sad )
2. Iti recomand marcile mai putin cunoscute, sunt mai bune, dar tot trebuie sa vezi ce ingrediente are. Daca are multa carne e perfect! Cele mai populare marci nu sunt asa bune, contin ceva ingredient care ii va face rau cainelui in timp.
Cainii nu au voie ciocolata, struguri, stafide, ceapa, usturoi, avocado, cafea, alcool, piersici, prune, lapte (doar cand e pui e ok), nuci de macadamia, oua crude si oase mici.
3. La 6-8 saptamani se face vaccinul impotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei (aproximativ 15 lei)
La 8-10 saptamani se face vaccinul impotriva virozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei (aproximativ 15 lei)
La 10-12 saptamani se face vaccinul polivalent, (aproximativ 20 lei)
La 12-14 saptamani se face rapel la vaccinul polivalent şi se pentru rabie (aici nu mai stiu)
Si anual se face vaccinarea antirabie (aproximativ 10-15 lei)
(aici variaza de zona)
4. Nu sunt din Ploiesti, dar poti intreba niste vecini care au animale.
5. Este in regula, dar cand il scoti prin curte ai grija sa nu fuga. Pe langa asta daca l-ai obisnuit sa doarma pe pat nu vei putea sa -l inveti sa doarma afara.
6. Un ham, o lesa, o zgarda, un patut (nu e obligatoriu) si multe jucarii.
7. Bichonii traiesc 10-12 ani si trebuie castrati/sterilizati daca nu vrei sa ai puii (daca e femela) sau daca nu vrei sa fie agresiv (in cazul masculului).
Sper ca te-am ajutat, daca nu imi pare rau ^^