| anonim_4396 a întrebat:

Am o catelusa bichon, de 6luni! Se scarpina foarte tare, la urechi, pe corp, pe labute, am fost la veterinar, nu la unul ci la 3, dar tot se scarpina mai rau, mai intens, nu stiu ce sa mai fac! Ati trecut prin asta? Ce v-a ajutat?
La veterinari, ne-au facut injectii pentru alergii, ne-au dat pastile, i-am schimbat si hrana, ii dau hipoalergenica, dar tot se scarpina! Imi e mila de ea, se trezeste saraca pe la 4 dimineata si se scarpina intr-una, nu mai zic pe parcursul zilei...sad va rog ajutati-ma, daca chiar ati trecut prin asa ceva si ati rezolvat problema!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate are căpușe sau purici sau rîie este foarte greu asa sa ne dam cu părerea, daca medicii nu au reusit sa rezolve situatia, mergi cu ea la alt medic sa i faca analize, poate are vreo boală care i provoaca mincarimi, boli de piele.

| Justme12344321 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Capuse si purici nu are sigur,
Voi mai merge si la alti medici sa vedem ce spun dupa examinare... sper sa rezolve solutia, pentru ca imi rupe sufletul cand o vad ca se scarpina asa rau...sad

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Ai controlat-o cum trebuie, esti sigura ca n-are purici?
Cauzele pot fi;
-Purici
-Mancare de proasta calitate
-Iritatii ale pielii
1. Daca e de la purici, poti cumpara pipeta Stronghold, veterinarul iti va da mai multe detalii despre cum se aplica.
2. Daca e de la o mancare de proasta calitate treci pe una de calitate,costa un pic mai mult,dar merita. Poti incerca Devora,Acana Grasslands,Carnilove, sunt mancaruri scumpicele, dar nu da bani pana nu aflii cauza, cateaua mea Caucazian se rupea din cauza puricilor, pana i-am dat cu pipeta Stronghold, din 3 in 3 luni repetam tratamentul.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Addrriiaannaaaa):

Ii dau o mancare chiar foarte buna calitativ, hipoalergenica la sfatul medicului, si e scumpicica intr-adevar, dar nu ma uit cand e vorba sa ii cumpar o hrana super premium si sa fie buna!
Capuse, purici nu are. o controlez de 3 ori pe zi, si nu are nimic, pielea este curata, arata bine, fara iritatii sau ceva de genul.
Multumesc de raspuns!

| Eu282838 a răspuns:

Si eu am patit, era de la un sampon pentru caini.Nu am fost la veterinary, am schimbat samponul iar problema s-a rezolvat.Vezi,poate aia e cauza. Sper sa se faca bine.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Eu282838):

Am sa incerc sa ii schimb si samponul, multumesc!