| Nistor_Irina_1974 a întrebat:

Am o întrebare.De ce rațele și puii au puf când sunt mici și apoi au pene când se fac mai mari?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Evolutia nu ne da explicatii, nici logice nici ilogice. E un fel de "crede si nu cerceta". Dar in anumite situatii se pot deduce avantaje.
Eu m-as gindi la faptul ca tot ce creste la un pui de pasare in perioda cit este in ou cere spatiu dar si o anume cantitate de alimente care in ou sunt albusul si galbenusul. Daca i-ar creste pene puiului deja din ou, s-ar consuma mai mult din aceasta substanta pretioasa de hranire si ar necesita si timp mai mult pentru dezvoltare; si ocupa si loc, cum observa altcineva aici. Se asteapta deci cu penele pana puiul e capabil sa zboare. Atunci se pune totusi intrebarea de ce mai creste puful? Poate pentru ca va avea un rol de protectie termica a pielii.
In China s-au descoperit pasari fosile care ieseau din ou cu pene dezvoltate.
O intrebare foarte inspirata.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca puiul n-ar incapea in oua daca ar avea pene.

| ALGator a răspuns:

Lectură suplimentară:
http://knowledgenuts.com/......ing-teeth/

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Creste cu timpul sa le tina si lor de cald. Asa cum ne creste noua parul dar noua parul nu prea ne tine de cald ma refer la cel de pe maini picioare si corp. La cap mai incalzeste el ceva

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Modul lor de dezvoltare presupune anumite etape! La păsări începe cu puf, apoi penajul fiecărei specii de pasăre în parte, după care pierderea penelor și chelirea lor!