| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare foarte mare...Dobermann,Basset Hound, Labrador sau Ciobanesc German.
Nu vreau sa fie trist/depresiv, sa fie activ si jucaus, sa fie cuminte (ma refer sa nu faca in casa) in cat timp se poate dresa rapid si cel mai important sa nu fie PROST

Răspuns Câştigător
| Andreea213 a răspuns:

Dobermannul, labradorul si ciobanescul german sunt in top 10 cele mai inteligente rase de caini, iar basset hound-ul nu necesita multa ingrijire, asa ca poti sa il lasi singur acasa, nu strica nimic, deci nu e foarte activ.
Dobermannul si ciobanescul german sunt caini inteligenti, activi, dar ca sa fie cuminti, sa nu faca in casa trebuie sa ii educi si sa ii scoti la plimbare, la alergat pentru a nu capata un comportament distructiv. Si sa nu uit: sunt caini de paza, deci trebuie socializati foarte bine, inca de la o varsa frageda. Asa trebuie sa faci cu toti cainii, insa in special cu ei, care au instinctul de a proteja. Bine, asta in caz ca nu ii vrei de companie, nu ai specificat. Si inca ceva: au nevoie de o curte mare, altfel sigur strica ceva.
Labradorul este un caine inteligent, frumos si activ. Are nevoie de socializare, insa nu in aceeasi masura ca si canii nascuti pentru a apara, mai mult pentru a nu se speria de oameni. Nu te speria daca mai latra uneori, o face pentru a atrage atentia. Este un caine bun pentru copii si adora apa.

Daca as fi in locul tau, eu mi-as lua un golden retriever (mai bine zis, inca unul). Sunt perfecti: sunt blanzi, inteligenti (top 3 cele mai inteligente rase de caini), sunt foarte activi si jucausi, adora apa, ca si labradorii si sunt si in top 10 cele mai frumoase rase de caini. https://cainiiprieteniinostri.wordpress.com/......ii-nostri/
Este un caine perfect daca nu il vrei pentru paza (daca il vrei, atunci ar fi cea mai proasta alegere).

| Oliver24 a răspuns (pentru Andreea213):

Multumesc cred ca o sa ma gandesc la Dobermann pentru ca mi-au intrat in cap de ceva vreme laughing)

1 răspuns: