| TheQuestioner a întrebat:

Am O MAREE PROBLEMA, am adoptata un pisoi acum 3 saptamani (are 2 luni si 3 saptamana. si e alb cu ochii verzi), pana acum nu mi-am facut griji dar mama m-a cam speriat, uneori da semne ca e surd alteori nu. Nu raspunde la pisu sss si tot felul, daca pocnesc degetele langa el nu da urechile pe spate, dar alte dati desi era cu spatele si am strigat "pisu Nu" a dat urechile pe spate si s-a intors sau s-a oprit, sau era intuneric si il strigam ca nu il vedeam si a facut miau, nu se sperie de aspirator sau feon sau spray, dar uneori cand dormea am facut zgomot si s-a trezit, nu stiu ce sa zic. Bine ce e drept cand pocneam din degete era atent la alt lucru dar totusi ...Nu am gasit pe net cum sa depistez un pisoi surd, ma mai imbarbatez uneori singura ca nu e surd da vine mama si mai zice nu a auzit nu stiu ce, si am vazut ca are dreptate si ma sperie... nu vreau sa am un pisoi surd, il iubesc, oricum nu il dau da as fi vrut sa nu fie surd.

Răspuns Câştigător
| SnowBella a răspuns:

Uite ceva interesant: surditatea este asociata cu gena alba, mai ales in combinatie cu ochii albastri. Riscul de surditate la pisoii albi, cu sau fara ochi albastri, creste dramatic, mai ales daca ambii parinti sunt si ei albi. Pisoiul tau nu are ochii albastri, dar este alb, deci este mai predispus genetic la surditate. Mecanismul raspunzator pentru pigmentatia ochilor controleaza si dezvoltarea auditiva. Cand celulele de pigment, responsabile pentru colorit, sunt oprite prematur, este afectat si auzul.
Pisicile surde se sperie usor, mai ales daca te apropii de ele din spate sau le impingi cand dorm. Unele pisici se manifesta zgomotos pentru ca nu`si pot auzi propria voce si nu`si pot controla "volumul" mieunatului. Faptul ca pisica ta nu raspunde cand o strigi, nu inseamna neaparat ca este surda. Nu intotdeauna o pisica raspunde la "pisu-pisu". Incearca sa te apropii pe furis de ea (pe la spate). Daca isi intoarce capul, nu poate fi surda. Oricum, pisicile surde se pot bucura de o viata normala si sanatoasa, la fel ca celelalte. Sunt foarte adaptabile si vor compensa defectul lor bazadu`se mai mult pe celelalte simturi, ca vazul si mirosul.

14 răspunsuri:
| SugarLips a răspuns:

Buna! EU zic sa l duci la veterinar caci poate totusi nu este surd in orice caz daca este sa nu l abandonezi sa ai grija de el si sa te gandesti ca e un sufletel care are o problema si ar fi foarte fericit daca l-ai sprijini si l-ai trata pur si simplu ca pe un pisoi normal sunt sigura ca si tie ti-ar fi placut sa-ti faca cineva asa daca erai tu in situatia lui eu sunt o mare iubitoare de animale si nu suport sa aud de abandon asa ca te rog foarte mult nu-l da, cu orice problema ar avea sad iti multumesc

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Hey trebuie sa consulti medicul veterinar Se poate sa fie surd(varianta trista), sa fie ``lenes``, sau decat sa nu auda foarte bine cea ce nu ar fi la fel de grav ca si cum ar fi surd...Peace!

| XDarkAngel a răspuns:

Pai e doar o solutie la problema asta:
du-l la veterinar! si chiar daca e departe, trebuie macar un consult!
si chiar daca poate e surd, nu ar trebui sa-l abandonezi ci sa-i fi alaturi happy.
iti urez succeswinking.

| kathgilbert a răspuns:

Du-te cu el la veterinar. Si chiar daca e surd... incearca sa ai mai multa grija de el. Oricum, ma bucur ca il iubesti si vrei sa il pastrezi, chiar si asa. E frumos sa vezi ca mai sunt si persoane care iubesc animalele. Cateodata, viata e nedreapta. Ai grija de el si numai bine!

| meedanyy a răspuns:

Pisoi albi si ochii albastri sunt surzi...o face intentionat poate... Du.te la veterinar

| Mary_5266 a răspuns:

Nu cred ca e surd. e doar indiferent probabil, asteapta sa il cunosti mai bine. Eu zic sa il iei pe nesteptate (cand doarme) si sa faci un zgomot brusc si asa iti sai seama daca e surd sau nu... sper ca te-am ajutat

| loredanalorena a răspuns:

Eu zic sa-l duci la veterinar pentru ca...din cate ai descris u pare a fi surd...dar nu te speria ca nu este sigura chestia asta

| ninita a răspuns:

Pai la 2 luni iti poti da seama f bine daca e surd sau orb.
Surd:daca deja i-ai pus un nume il strigi, dar si cu pisi pisi.ii arati o bucata de salam si il strigi.daca da din nasuc inseamna ca se orienteaza dupa miros. daca insa intoarce capul la Pisi-Pisi., inseamna ca nu,. Pisica mea a avut multi pisoi si imi dau seama ca a 2 luni si ceva.e destul de maricel.
Totusi du-te cu el la veterinar.el e singurul care iti poate spune.Totusi stiam ca cainii nu disting sunetele pana la 2-3 luni. poate se intampla asta si la matehappy
nu trebuie sa te descurajezi si nici mama ta nnu ar trebui sa faca asta.am o prietena care are o pisica surda si acum pisica are vreo 7-8 ani, dar nu a deranjat-o c nimic.a crescut mare si s-a descurcat.

Oricum daca tu il iubesti, nu trebuie sa renunti la el. poate ca se poate rezolva. pune si tu alocatia si du-te cu el la medic.
oricum...mult succes si sa nu fie cum crede mama ta.happy

| ßüттέяŦℓÿ a răspuns:

Bună. Este posibil să fie surd,sau poate nu! Noi nu ştim recţile lui thinking
Cel mai bine e să il duci la un veterinar!:*
El v-a ştii mult mai bine decât noi ce are!batting eyelashes`
Poate avea si un "dop de ceară" sa spun aşahappy` Dacă ar fi surd, nu ar raspunde la celelalte zgomote pe care le produci!hee hee
Oricum du`l la un veterinar. Este posibil sa surzească thinking Sau dacă are ceva e mai bine sa fie tratat înainte să se agraveze.

Si nu il abandona! Ar fi foarte urât din partea ta sa laşi un animal la "mâna destinului"doar pentru că are ceva straight face! Majoritatea oameniilor îi omoară, sau îi abandonează pe undeva! Ai încredere si du`te cât de curând cu el la un veterinar!big hug

Numai bine:*!

| Ionutznutzy a răspuns:

Poate in momentele in care o strigi si nu reactioneaza este din cauza ca se concentreaza pe un sunet ce i s-a parut interesant si nu baga de seama strigatul tau. Probabil de aspirator si feon nu se sperie pentru ca s-a obisnuit cu aceste tipuri de zgomote fie de la fostii stapani fie de la zgomotul infernal de pe strada daca de acolo l-ai luat.

| anonim007_7697 a răspuns:

Poate ave probleme cel mai bine e sal duci la veterinar el va stii cum sa procedeze

| sebastian2000 a răspuns:

Du-l la medic veterinar.

| CultOfPersonality_5993 a răspuns:

Du-te la veterinar! Ce te plângi pe un site ca ăsta de egoiști?