| TomaTamaraTania a întrebat:

Am o pisica de un an si ceva. Mai nou are obiceiul sa scoata cu labuta mancarea din farfuria ei, dupa aceea o mananca. Dar nu mereu, incepe sa manance normal dupa aia incepe cu jucatul. Atat bobitele cat si mancarea umeda. Cum sa o dezobisnuiesc de obiceiul asta prost?

5 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Nu sunt nici tampite si nu este obicei prost, este felina si i-si vaneaza hrana asta face pisica, analogie prinsul soarecelui i-l joaca bine dupa care i-l manica. Poti pune mai multe boluri cu hrana uscata in diverse locuri sa i-si vineze prada, poate va fi incantata, ale mele au fost incantate sa le descopere.

| JulyStorm a răspuns:

N-ai ce face, asa sunt unele matze, mai demente.
Raposatul meu motan avea aceeasi buba pe creier. Scotea mancarea din castronel si o ducea pe hol, unde se juca cu ea pana ajungea sub frigider - dupa care se ducea si isi mai aducea inca una, inca una, inca una.
Cand am tras frigiderul sa curat pe dupa el, am gasit vreo jumatate de kilogram de macare uscata sub el. Culmea, furase si din bolul cainelui, nu numai dintr-al lui. Cred ca i s-au parut mai amuzante cele de caine, ca erau mai mari si se rostogoleau mai fain.

| Zaied a răspuns:

Ce obicei prost? Ca e ea mai jucausa? Pai se dezobisnuieste singura cand mai creste.Plus ca daca o lasi infometata si o hranesti iar numai de jucat n-o sa-i arda.

| TomaTamaraTania explică (pentru Zaied):

laughing) deci nu-i nimic de facut... in orice caz n-o las infometata doar vreau s-o desobisnuiesc. Merci de raspuns.

| Pasaredenoapte a răspuns:

Ea doar se joaca, si vrea sa iti atraga atentia. Cred ca ar trebui sa te joci mai mult cu ea si cand manancasa pleci din camera.