| Furnicuta000 a întrebat:

Am o pisica mica (nu stiu ce varsta are dar nu e foarte mica, nici mare laughing ), o am de o luna. Ii place sa se joace, dar problema e ca sare peste tot in milisecunde si scoate ghearele, de multe ori si coltii. Imi e si frica sa stau in preajma ei pentru ca sare la parul meu sa se joace cu el, sare la lantisorul meu, la unghii colorate, pe scurt cam la tot ce i se pare ei interesant (chiar si o maneca de la bluza) si ma mai si zgarie daca nu sunt atenta. Nu prea o las in casa ca strica mobila si tot ce gaseste, sta mai mult pe terasa dar mai intra si in casa cand vede o usa deschisa sau un geam deschis.
Eu nu am mai avut niciodata pisici, nu stiu cum sa procedez.
Oare se mai cuminteste cand se face mare, asa cum fac cainii? Sau ar trebui sa ii tai ghearele?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Asa fac pisoii, energie full, pofta de vanatoare - tot ce prinde de pe om laughing - improvizeaza jucarii ca de ex o nuia cu un ciucure la varf si joaca te cu ea sa vezi circ laughing cumpara-i niste zdraganele ieftine si pune o sa umble dupa ele. Neaparat obisnuieste o cu scurtatul gherutelor, e un fel de ghilotina mica de ii tai doar varfu 1mm cat sa nu mai fie ascutite, cu unghiera poti sa o ranesti daca nu ai experienta. Ai grija daca mai sare la tine sa nu dea cu gheruta in ochii tai. In rest bucura-te de ea, cam pana la 1 an sunt asa jucause si nazdravane dupa aia se cumintesc. Mare atentie daca e fetita, la 6-7 luni o sa iti intre in caldurici.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ghearele trebuie sa i le tai cu unghiera, ca altfel te face praf, te zgîrie, ea se joaca fiind pui are energie, este fetiță sau motan? Nu o tine in balcon, joaca te cu ea chiar daca momentan este agresiva ai rabdare cu ea, si nu o Apropia de față, ca te poate zgîria, sau la ochi, joaca te cu ea sa o obosesti, sa doarma.

| Furnicuta000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Prefer sa nu ma joc cu ea ca mai rau face daca o intarat. Eu doar o mangai si sta cat sta linistita apoi sare iar peste tot. Azi imi legam siretul de la pantaloni si intr-o secunda (nu exagerez) m-am trezit cu zgarieturi pe maini si pe picioare. Mie imi e drag de ea dar daca face asa...
Ma gandeam ca daca ii tai ghearele ii fac rau dar nu am ce sa ii fac altceva...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cel mai bine da o si tu altcuiva care mai are pisoi sa se joace acolo sa nu te zgîrie sau sa te muște, tu ce varsta ai?

| Furnicuta000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

23 am
Nu vreau sa o dau. Voiam sa stiu daca se schimba pe parcurs. Toti cainii pe care i-am avut erau jucausi cand erau mici (la fel cu gheare si colti) si apoi la maturitate deveneau seriosi si ascultatori. Dar pisici nu am mai avut, stiu ca sunt greu de dresat.

| Skarr a răspuns:

Orice pisica zgarie si musca. Se joaca. Mai bine iei o jucarie cu bat si ata si te joci cu ea. Pisica mea sta cuminte daca ma joc cu ea si nu mai incearca sa ma muste. Sau prinde o de ceva daca nu vrei sa te joci cu ea. Si da o sa se faca mai cuminte cand mai creste. Stiu o pisica care nu te lasa sa o mangai si te musca si zgaria. Dar si a revenit dupa pe la 1 an. Asa sunt unele cand sunt mai mici. Mai nebune.