| catalin_bibea a întrebat:

Am o pisicuta tare dragalasa pe care o iubesc foarte mult, dar ii este foarte frica de jucarii si efectiv imi este greu sa ma joc cu ea. Ce idei aveti, ce sa fac sa nu mai fie asa speriata?

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde, dacă e pui trebuie să o înveți treptat să se joace cu jucării.

| Felys a răspuns:

Nu toate animalele iubesc jucariile,depilda eu am doi caini care unul e innebunit dupa plusuri iar celalat nu da doi bani. Daca nu ii plac nu ai cum sa o fortezi,pur si simplu joaca-te altfel,mangai-o,alint-o. Aveam candva un pisicut mic care se dadea dupa mana,era un joc care ii placea el, se invartea in jurul mainii noastre si era tare haioasa.Din ce stiu eu pisicilor le plac snururile, sa miste ceva acolo nu jucarii, mingiute, fulgi, chestii de acest gen le atrag atentia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate obisnui cu timpul.

| lorena66 a răspuns:

Bună!
Cunoasterea jucariilor si intelegerea acestora nu este un instinct pentru pisicute...
Ele nu au funcția de asociație( de care sunt responsabile emisferele cerebrale ). Aceasta constă in cunoasterea lumii inconjuratoare prin activitati psihice. Spre exemplu, pisicile nu au vointa sau motivatie(care tin de functia de asociatie.
Nu sunt capabile sa faca conexiuni (legături) concrete; logice (decat daca vine vorba despre ceva ce le afecteaza viata (precum faptul ca fac diferenta dintre un caine si o pisica).
Probabil ca pentru pisica ta, jucariile sunt ceva nou, necunoscut, cu care nu au crescut si care nu face parte dintr-un instinct. Incearca sa o inveti sa se joace cu ele, nu fa miscari bruste (de exemplu sa arunci jucaria din prima, cat sa se sperie). Incearca sa o misti incet. Dar ai grijă sa nu ajunga sa creada ca mana ta e o jucarie — te va cam zgaria si daca vei avea musafiri, nu cred ca ei se bucura sa vada o pisica ce le sare la picioare miscandu-i/zgariindu-i in timpul vizitei
Sper ca te am ajutat!?