| Alexa61 a întrebat:

Am o problema cu hamsterul meu. Mi-am luat un hamster acum o săptămână și de atunci stranuta mereu din 5 în 5 minute. La început m-am speriat ca e bolnav însă nu pare deloc sa aibă ceva. Mănâncă chiar foarte bine, nu are diaree, seara este energic, are mereu chef de joaca. Însă stranuta și cred ca are alergie la praful care se afla în așternutul lui. Am încercat și cu talas normal, am observat ca stranuta când își baga nasul în el și am trecut la pelete care sincer îmi plac și mie pentru ca nu se face foarte multa mizerie. Dar și aici aceeași problema. Stranuta mereu. De 2 zile am cumpărat și niște fân ca să își facă culcușul. Nici bine nu l-am băgat în cusca și a început sa stranute iar. Țin sa menționez ca toate sunt cumpărate de la magazinul de animale și sunt foarte bune. Sa ma îngrijorez sau sa îl las în pace, fiind doar o reacție la praf presupun ca nu ii dăunează cu nimic.

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Am avut aceeasi problema cu porcusorul de guineea dar dupa ce am inlocuit talasul cu paleti, si-a revenit. S-ar putea sa fie alergic hamsterul tau si la praful din fan. Ai putea sa il scuturi putin inainte sa i-l dai. Daca nu merge nici asa, ar trebui sa mergi cu el la vaterinar.

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un medic veterinar și cereți ajutorul! Nu este normal să strănute non-stop.