| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu pisicul meu..are calduri de vreo 3 sau chiar 4 luni..si urineaza in toata casa. De vreo minim 10 ori s-a intamplat. Si au fost cantitati mari, nu cateva picaturi.A luat toate paturile si canapelele la rand..nu stiu ce sa ii mai fac..am fost sa discut cu un veterinar si mi-a spus ca se poate steriliza doar cand ii trec caldurile. Si problema este ca nu gasesc pisica de rasa lui, cam de aceeasi varsta ca sa il pot imperechea, iar caldurile nu cred ca ii vor disparea prea curand. De cateva zile a inceput sa faca treaba mare pe gresie..la cativa cm de litiera lui, care mereu este curata. Nu stiu ce sa ii mai fac, m-am saturat sa spal atat..si exista un spray sau ceva de genul care se da unde a urinat si nu va mai urina acolo.dar este cam scump. Si nici nu stiu cat de eficient este. Ajutor va rog, sunt atat de disperata incat vreau sa il dau.dar mama imi zice ca am innebunit si nu vrea sa il dea.m-am saturat de atata miros de urina...

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate fi castrat oricând.

| Bogdann1107 a răspuns:

Ciao, nu este de la atentie etc.
Sterilizarea poate dar nu e de la calduri.
Exista posibilitatea sa aiba pietre in vezica sau pe canal spre iesire.
Iti trebuie o ecografie(sau radiografie le incurc mereu).
Si cainele meu a trecut prin asta( tin sa cred ca e ceva mai indetaliat si la fel si la pisici)
Cand este in perioada ar trebui sa aiba urmatoarele simptome daca e mascul:
Cotaie toate jucariile paturi ce il excita pe el acolo, lipsa poftei de mancare, bea apa mai multa.
Daca e femela:lactatie falsa, isi aduna toate jucariile si le pazeste ca si pe puii ei, ciclu menstrual.
Cel mai bine mergi la veterinar in caz ca are pietre recomandai doctorului bobite hills urinary care.
Plus o proba de urina!

| IFeelS0Alone a răspuns:

O sa i treaca stai linistit.

| Gabriel_Alin_1906 a răspuns:

Ea vrea atentie poti sa o scoti 10 min pe afara cand ai timp liber

| anonimaalee29 a răspuns (pentru Gabriel_Alin_1906):

Nu il scot afara fiindca este foarte sensibil si daca ii este frig raceste si ma chinui o groaza cu el. Si ia purici fiindca sunt multe pisici in cartier.