| Etro a întrebat:

Am o problema cu una din pisicile mele. Am o pisica cam de un an și jumătate foarte drăguță și jucăușă. De câteva zile a aparut un motan caruia lipsește din par și e agresiv. Mereu imi sperie si celelalte pisici. Intre timp a venit o pisica mai îngrijită care sta tot timpul aproape cu pisicuta mea. De ceva timp cand incerc sa o ating incepe sa scoata un zgomot ca și cum ar vrea să mă atace și zgârie. Ce se întâmplă? Ar putea fi de la matahala aia de motan sau de la pisica aia ce a venit?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la nici una.
Pisicile nu prea vor sa interactioneze cu stapanii atunci cand sunt in timpul socializarii lor cu alte pisici.
Sunt ca niste copii adolescenti, care nu vor sa fie mangaiati, alintati si intrebati diverse lucruri de catre parinti, in fata colegilor de clasa.
Pisica ta e sterilizata? Ca acum e sezonul imperecherii.
Oricum, o pisica in calduri de obicei e foarte alintata, nu nervoasa.

| Naavin a răspuns:

Motanul nu are lar deoarece s-a batut cu altii motani. Depinde unde vrei sa atingi pisica, aceste animale sunt foarte independente si nu le place sa fie atinse in zonele sensibile. Poate ai surprins-o si de aceea nu te-a lasat sa o atingi, sau era concentrata asupra unui lucru. Pisicile de obicei fac asta

| stefytzab03 a răspuns:

Cel mai probabil pisicuta ta este gravida, instinctul de mama o face sa se comporte ca atare, sper ca ti.am fost de ajutor, funda? laughing