| Demian_Mihai_1992 a întrebat:

Am primit recent un ciobanesc caucazian. Am auzit ca e cam agresiv si greu de citit. Cum ma pot juca cu el avand in vedere ca e mic?(5 luni) Cand creste mare si are mai mult de un an jumate, mai trebuie sa ma joc cu el sau cum trebuie sa fac cu un catel mai mic, adica ma joc cu el si mai il prinzi de bot sau ceva de genu? Cum ar trebui sa ma comport cu el? Si daca fac ceva ce il enerveaza, ce face la nervi si ce pot face sa il calmez?

Răspuns Câştigător
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Hai sa ti-o zic din experienta mea cu 2 caucazieni.
1.NU te juca cu el, sub nici o forma, te joci cu el cand vezi ca are chef de joaca.
2.Joaca aia cu luatul de bot nu o recomand ca poti trezii din el adevaratul caucazian din stepele rusesti.
3.La nervi nu mai tine cont ca esti stapanul lui,cand te prinde nu-ti mai da drumu,face trante cu tine,ca sa-l calmezi nu ai cum sa-l calmezi ca el din furia aia a lui va poate rupe pe toti din familie.
Eu cu primul caucazian, masculul, m-am jucat cu mingea, adica sa faca aport, mai mult il luam in brate, il pupaceam tot si acum la varsta de 2 ani cu mine si familia mea e un pupacios de nedescris,dar pe cineva strain l-ar rupe fara doar si poate, ficasa nu e ca el, pe ea o pupaceam pana vedeam ca nu mai vrea si cand nu mai voia o lasa, o mangaiam mai mult si vorbeam cu ea, la amandoi le-am dat o educatie ca la carte.
Caucazianul NU ESTE PENTRU ORICINE, e un caine cu care nu te joci. Daca parintii tai n-au cunostinte despre rasa sau chiar tu iti zic ca ai facut o alegere proasta amice.Desigur,daca faci ce am facut eu va fi totul ok, daca il iei de bot, il tragi de coada si de urechi, la o anumita varsta sare pe tine si nu mai scapi.