| Crisstinayy12 a întrebat:

Am primit un motan de 3 săptămâni acum 9 luni. Era așa de micuț și i-am dat lapte cu siringa. Când il duceam acasă Am observat că avea purici(negrii, roșii; cred că de la mama lui). Când am ajuns acasă i-am pus spray de purici dar tot a mai avut. Era un pic trist că nu și-a mai văzut frații și mama. Dar tot era jucăuș. L-am dus apoi cu mașina în sat la bunici. Acum e mare. Am fost in vizita la el și am observat că se linge des și chiar își rupe blana și o mănâncă. Dar îi și cade. Nu mai are blana pe burta aproape deloc, nici pe gat. Poate fi din cauza puricilor? Când era mic se tot scarpină. Sau poate e stresat dintr-o anumită cauza cum ar fi că și-a schimbat locuință de vreo 6 ori? Și i mai creste parul? Ce sa fac? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Elide a răspuns:

Fa.i baie destul de des, mai ales că vine vara și il vei spala pe.afara și de va usca la soare dar atunci când îi faci baie sa pui mult săpun sau șampon ce ce.l speli tu și să dai pe puricii aia că mor toți! Blana îi va crește la loc stai liniștita!

6 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Face asta deoarece inca mai are purici, probabil ca are oua de purici in blana de aia dupa ce l-ai dat cu spray puricii au reaparut. Cand mai mergi in vizita sparge ouale de purici si cumpara picaturi care se pun dupa gat pe piele sau zgarda antipurici

| Crisstinayy12 explică (pentru BroascaCuElice):

Ii mai creste blana?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Daca nu se mai scarpina

| Crisstinayy12 explică:

Angora turceasca

| Roxana_Roxy_1998_kWbE a răspuns:

Eu zic sa il duci la veterinar, poate te va ajuta cu ceva.

| Crisstinayy12 explică (pentru Roxana_Roxy_1998_kWbE):

Nu prea am cum sa il duc la veterinar.
bunicilor nu le convine in plus cine isi face bani pentru el si drumuri la veterinar? nu il mai aducem la oras