| VANTE a întrebat:

Am și eu o problema legata de bichonul meu in vârstă de 11 luni.
Cum pot să îl dezobișnuiesc sa nu mai muște orice și oricând are el chef? Efectiv orice și oricine îi iese in cale se alege cu o mușcătura și când zic mușcătura nu mă refer in joaca ci mușcătura din aceea zdravănă care lasă urme.
Si afara când ies cu el se rasteste la orice câine pe care îl vede indiferent daca e cu stăpân sau maidanez și la oameni la fel, inclusiv la copiii care vor să îl mângâie...

3 răspunsuri:
| Tudy000 a răspuns:

Recomand un tratament a la Pavlov daca stii povestea sigur o sa intelegi, cand musca ori ii tragi o palma peste fund, nu tare doar sa stie si faci asta de fiecare data si o sa se invete cand vede palma sa nu mai faca saauuu metoda nr 2 ce e folosita pe pisici in multe cazuri am vazut iei o sticluta din aia mica cu pistol cu fss o umpli cu apa si de cate ori musca il stropesti pana se va dezvata cand o sa vada sticla aia fara sa o mai folosesti o sa stie de frica. Si cumparai jucarii de ros pentru ca la 11 luni tare ma tem ca il cam dor.

| VANTE explică (pentru Tudy000):

Ce palma sa ii trag ca si un pas daca fac spre el incepe sa maraie si isi ia pozitia de "atac" daca pot zice asa. toate manicile de la tricouri mi le-a rupt cu dinții doar fiindcă asa a avut el chef)) iar de cumparat jucarii nici nu se mai pune problema fiindcă are un cosulet plin de mingii plusuri etc laughing pe toate le-a ros iar daca ii cumpar altele se joaca pe moment cu ele le analizeaza sa vada ce sunt si după le lasa de izbelistelaughing

| Tudy000 a răspuns (pentru VANTE):

Pia asta nu e bine, daca ti-e frica si tie sa te apropii de el, incearca faza cu sticla cu FS, daca nici asa nu merge trebuie mers la u ndresor ce sa-ti fac... Oricum nu e normal pentru un pui pentru ca la 11 inca e pui totusi. Pisica mea de 2 luni cand m-am dus sa o bag in cutie sa mergem prima data la veterinar m-a "scuipat" a facut CH de sub un fotoliu, i-am tras un dos de palma peste bot si n-a mai facut veci. Daca vede ca ti-e frica de el animalul preia comanda, am vazut multe emisiuni unde efectiv femeia nu putea mnaca pentru ca cainele se urca pe masa si o latra sa voia sa o muste si a mers mexicanu ala la ea acasa si a ajutat-o sa-l dreseze.