| piciuk a întrebat:

Am si eu un puiut de pisica de trei saptamani si am observat ca are o problema la un ochisor, adica ii curge mereu si i se lipeste atunci cand doarme, i se formeaza acolo ceva galben si nu mai poate sa il deschida.stie cineva cam ce as putea sa-i fac? nu pot sa-l duc la veterinar, pentru ca puiutul e la tara, e foarte departe de oras si nu am mijloc de transport sa-l duc. multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Salut. Cinste tie. Eu am doua pisicute mature. Aceasi problema am avut si eu. Le-am spalat ochisorii, cu musetel, si vad ca a avut efect. Poti incerca. Pa

5 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Pune-i la ochisorul acela kanamicina, dimineata si seara, o aplici pe pleoapa de jos si ii inchizi ochisorul si il deschizi astfel incat sa ajunga cam peste tot pe unde se poate la ochi. Are un aplicator cam ascutit deci ar trebui sa te mai ajute cineva pentru ca eu cred ca ustura sau jeneaza si o sa se fereasca, cel putin asa facea a mea. happy
Nici nu este scumpa, in jur de 5 lei, o poti lua de la orice farmacie. happy

| andreeaaa1 a răspuns:

Are o infectie... puroi. Poti sa faci ceai de musetel sa inmoi oleaca de vata si sa il stergi la ambii ochi in fiecare zi...asa se intampla in general la puii de pisica
Poate ii trece. SPer ca te-am ajutat.

| gabriellafan1vanessa a răspuns:

Poti sa o stergi cu un servetel imbibat in ceai rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pisica mea a avut aceeasi problema, dar era putin mai mare. Daca nu ii trece in cateva zile, ai putea incerca cu o alifie pentru copii fara hidrocortizon sau asa.De obicei asa e la unii puiuti, mai ales ca al tau e asa micut.Incearca totusi cu alifia, dar nu pune prea mult. Unge-te pe deget putin si da-i o data sau de doua ori pe zi cu degetul peste ochisori.Nu cred ca ar putea avea efecte negative. Sper ca te.am putut ajuta happy

| pufu :* a răspuns:

Cred ca toti puii mici au aceasta problema happy poti sa'i cureti ochisorul cu o batistuta curata si umezita un pic. in timp dupa ce va mai creste o sa'i treaca! succes :*