| Den2021 a întrebat:

Am un Akita inu. Oare aceștia sunt ok de tinut afara si iarna? Ca am citit inainte sa il iau si zicea acolo ca e in regula si rezista.Dar mie mi-e chiar frica sa nu răcească…, dar nu cred ca ar avea de ce, deoarece au o blana destul de pufoasa si asa.

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pot rezista la temperaturi scazute, dar nici chiar in toiul iernii. In plus se ataseaza foarte tare de stapani si sufera daca sunt dati afara din casa. Cel mai bun caine pentru tinut afara iarna e Husky siberian. Akita nu e nici macar in top 10

| 19flo79 a răspuns:

Is caini de curte, se simt bine afara chiar si iarna.
Oricum trebuie sa-i faci un adapost, o cusca, sa se poata proteja de frigul noptii...