| Cosmin_Lorincz_1995 a întrebat:

Am un american bully de 4 luni și as vrea sa știu dacă am voie sa ii dau oase de pui crude. Ca as vrea sa ii cumpăr tacâm sa ii dau de mâncare amestecat cu pedigree.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Câinii NU au voie să mănânce oase de pasăre la nicio vârstă! nici crude, nici fierte, de niciun fel. Asta, dacă îi iubești. Dar dacă ești sadic și vrei să moară în chinuri cu stomacul sau mațele perforate... n-ai decât!

| JicaContra a răspuns:

Http://petkult.ro/Oasele-in-alimentatia-cainilor-i2-ro.htm

"Oasele de pui, fiind lipsite de măduvă ( oasele lungi), formează așchii cu ușurință, iar riscul apariției unor accidente devine însemnat. Pot apărea leziuni la nivelul cavității bucale, cât și la nivelul întregului tract digestiv, acesta fiind și motivul pentru care nu sunt indicate în alimentația câinilor.

Le putem oferi câinilor oase mari de vită, miel și porc, dar niciodată de pasăre sau de pește."

poate totusi tii la cainele ala!