| Andrinne a întrebat:

Am un bichon femela si are 2 si 9 luni.Acum este in calduri si este exact in acel moment cand cateii sar pe ea.Problema cu care sper sa ma ajutati este urmatoarea. De cate ori un alt catel sau chiar bichon din rasa ei incearca sa sara pe spatele ei ea atunci se enerveaza si da sa ii muste,nu ii lasa deloc sa termine treaba. Am un bichon pentru ea si l-am luat intr-o seara de la stapanul lui si l-am adus la mine acasa.Ei doi, catelusii s-au mai vazut prin cartier, s-au mai mirosit, adica se cunosc, dar ea nu il accepta deloc pe catel.In seara cand l-am tinut pe catel el saracul voia, dar ea nu l-a lasat deloc, chiar a sarit la el sa il muste, am incercat metoda prin care eu o tineam si catelul sarea pe spatelei ei, am zis ca poate ajut, in fine.Nu a vrut deloc.De ce nu se lasa incalecata? Stiti cumva care ar putea fi motivul? Ce alte metode sa incerc? Alti pretendeti pentru ea nu prea mai am unde sa gasesc, acest catel ar fi singurul si e si blind.
Ajutati-ma, va rog.
Va multumesc.

3 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Esti sigura ca e in calduri? Poate nu ai calculat cum trebuia altfel nu se explica, cand e in calduri iti calareste si piciorul taulaughing

| Andrinne explică (pentru HadesSs):

Sunt 100% sigura, doar a sarit pe ea catelul..se cunosc din cartier..tocmai de aceea acum l-am adus acasa ca am stiut ca e momentul.Saracutul a sarit pe ea de cateva ori bune,dar ea nu vroia,din contra, dadea sa il muste,la un moment dat, fiind prea insitent catelul, adica, nu mai stia cum sa se dea pe linga ea sa o incalece, s-a enervat si l-a prins cu dinti de urechiusa. Daca nu te pricepi la psihologia canilor sau macar sa primesc un raspuns mai bun, nu te mai obosi.
Multumesc oricum.

P.S. Știu cand intra catelele in calduri, si stiu si cand e momentul conceperii, si ea e exact in acel moment, doar ca refuza categoric si nu stiu de ce. Poate ii trebuie unul mai dominat decat ea, ca pe acesta de i l-am gasit, il domina ea pe el.Si asa m-a cotait pe mine catelul pana la urma ca deja se excitase, saracutul, daca ea l-a tot refuzat, ceva trebuia sa cotaie si jucarii nu a vrut, mi-a cotait piciorul.

| HadesSs a răspuns (pentru Andrinne):

Crede-ma am o femela yorshire terrier dar daca ea nu e in calduri nu va accepta nici un mascul, daca e in calduri calareste tot happy, nu el trebuie sa fie in calduri ci ea happynu e vorba de nici o psihologie