| Parascan_Irina_1997 a întrebat:

Am un bichon si mananca cam mult ce sa fac? sau este normal?

11 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Cainii mananca pana nu mai pot, vomita si apoi manca iar. Cauta si tu pe net cat sa-i dai sa manance pe zi.

| Parascan_Irina_1997 explică (pentru DavidoffUser):

Cainele meu nu vomita doar ca mi se pare cam mult cat mananca

| DavidoffUser a răspuns (pentru Parascan_Irina_1997):

Eu incercam sa-ti zic ca ei sunt hapsani, de frica ca nu mai primesc mancare, mananca pana nu mai pot si eventual vomita.Al tau poate n-a ajuns in starea aia c-are stomacelul mai mic si se opreste cand e plin.Am prieteni care au caini mari, cane-corso, rotweilleri si daca nu le da la program cu ratie, mananca pana le crapa stomacul.

| tehno125482 a răspuns:

Nu-i mai da sa manance

| Andreea213 a răspuns:

Ce e asa de greu?! Reduce-i portia de mancare. Sper ca nu ii lasi castronelul mereu la îndeamnă. Trebuie sa manance de doua ori pe zi daca e matur, si de trei ori daca e pui, la ore stabilite. In caz ca s-a ingrasat, cauta pe Google diete pentru caini.

| Parascan_Irina_1997 explică (pentru Andreea213):

Are 5 saptamaani si nu are nici 2 kilograme dar de fiecare data cand ii pun mancarea in castron ( adica vreo 2 linguri de boabe pentru juniori ) o mananca pe toata si mi se pare cam mult

| Andreea213 a răspuns (pentru Parascan_Irina_1997):

La sase saptamani se ia cainele din cuib! Mama lui e a ta? Daca da, ar trebui sa il ingrijasca ea. Din cate stiu eu, catelusii la varsta asta mai beau inca lapte de la mama.

| Andreea213 a răspuns (pentru Parascan_Irina_1997):

Si nu mananca mult. E prea devreme sa il pui la dieta. Catelusii mici mananca mult si sunt mai dolofani, ca si bebelusii. Pe la trei luni mai poti sa ii scazi din portie si sa il pui la dieta (daca este grasut, bineinteles).

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Pai cat timp are.
daca este pui trebuie sa aiba 3 mese pe zi, la ora 7, la ora 1 si seara la ora 8.
daca este matur 2 mese pe zi la ora 7 dimineata si seara la 7-8

sper ca te-am ajutat

| Parascan_Irina_1997 explică (pentru Doina_Muntean_1971):

Stiu de cate ori trebuie sa manance dar mi se pare cam mult cat mananca adica ii pun 2 linguri de boabe pentru juniori si le mananca pe toate si mi se pare destul de mult pentru 5 saptamani cat are el

| Doina_Muntean_1971 a răspuns (pentru Parascan_Irina_1997):

:/pai dul la veterinar si iti zice el ce sa faci