Am un caine visla magiara de 1 an si am o problema cu ea, nu suporta lesa sau zgarda, nici macar hamul cand ii pun hamul sau zgarda se pune culcat la pamant si nu se mai ridica, as vrea sa o invat sa mearga in lesa.
Daca ma poate ajuta cineva cu o parere sau un sfat bun.

Răspuns Apreciat de Editori
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Salut,pune-i hamul,dar nu-l strange la maxim,probabil ca o irita materialul hamului,din ce e facut? Zgarda numa o sufoca de gat, hamul e o solutie buna, poti sa mergi in parc dimineata cand nu e nici un caine si nici un om, cumpara o lesa lunga si o atasezi de ham, si o lasi pe iarba tu te indepartezi de ea, stai 2 min si o chemi la tine,daca vine da-i recompensa,dupa aia iti schimbi pozitia,iar stai putin si o chemi,si daca vine,la fel, recompensa is life, dupa cateva ture de exercitiu tragi usor de lesa, trebuie sa-i demonstrezi ca lesa nu e o pedeapsa pentru ea, si incepi prin a merge usurel la pas cu ea si continui s-o feliciti si o mangai, dupa aia incepi putin mai repede sa mergi si atunci va merge si ea mai repede si dupa aia incepi sa fugi cu ea impreuna pana acasa.Greseala iti apartine, trebuia de cand era puiut sa fi exersat cu ea cu lesa si hamul; c banuiesc ca nici cu cainii nu e socializata, trebuie s-o inveti si cu cainii, ca la prima intalnire cu un caine il va rupe si e lata situatia, mai bine o tii in curte decat sa faca victime.

1 răspuns:
| Serenna17 a răspuns:

Incearca sa-l atragi cu o "recompensa" sau cu o jucarie preferata ei asa am putut si eu sa-l fac pe cainele meu sa se ridice de jos sper ca merge si la tine, mult noroc!