| Sasukesmecherul a întrebat:

Am un catel de rasa Pitbull si mereu cand ma joc cu el ma musca.
Are 1 luna si 2 saptamani.
Ce ar trebui sa fac ca sa nu mai muste?

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Fiind puiuț, îi place să roadă și îl mănâncă gingiutele. De fiecare dată când nimerește mâna ta, să ai tot timpul o jucărie la îndemână. La mâna îi spui "nu", și faci schimb cu jucăria. Trebuie să repeți procesul până învață. Dresajul se face în joacă, nu cu violență.

| JicaContra a răspuns:

DRESAJ!
pit-bull e o rasa foarte agresiva, dar cu dresaj corect NU exista caine violent
ti-ai luat pit-bull dar nu il dresezi cum trebuie e foarte incorect fata de caine, SINCER!

| SasaSasa2000 a răspuns:

Pitbull-i sunt o rasa de cani foarte agresivi, daca la 1 luna va musca, ce o sa faca cand va creste?
Eu iubesc caini. insa trebuie sa a-i aratati cine e Seful,
Cand Va mai musca lovitil si spuneti ca *Nu e voie!*, incet cu incet se va adapta noilor reguli.
Bye.

| xilef123 a răspuns:

Sa nu te mai joci in asa fel incat sa-l provoci sa te muște
s-ar putea la un moment dat sa nu-si dea seama de forța lui si sa te raneasca
sau si mai grav, sa dezvolti latura agresiva a cainelui, sa muste pe altcineva si tu sa ajungi la inchisoare

| anamar1a a răspuns:

Nu este nimic grav, catelusii sunt prea mici sa realizeze ce fac. Probabil asa se joaca el, ar trebui sa-i arati totusi ca nu e ok, prin a-l bate usor.
O alta varianta e sa aiba o problema la dinti, daca inca nu i-au "dat". Sau poate are rabie, putin probabillaughing
Sa nu-ti faci griji, cu timpul n-o sa mai aiba "iesiri" din astea.