| Stelistu_Dany_1985 a întrebat:

Am un hdd Seagate de 500Gb si fiumiu a dat cu laptopul de pamant, si mi-a defcetat, mi-am cumparat altul, dar vreau sa recuperez tot ce am avut pe hdd defect, cum pot proceda? am incercat sa il conectez la un desktop dar nu imi recunoaste partitiile, stiti voi alta modalitate de a recupera datele

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cand un hard are probleme, simpla conectare la un alt sistem nu il face operabil de fiecare data. Ai nevoie de softuri pentru recuperare date de pe hardul defect.
Incearca Recuva sau Pc Inspector File Recovery sau orice alt utilitar care sa-ti recunoasca hardul in discutie si sa recupereze datele de pe acesta.

| Stelistu_Dany_1985 explică (pentru dannyel86):

Inteleg, dar daca nu imi recunoaste partitiile, degeaba imi instalezi programele astea, ca nu are ce sa recupereze daca nu imi vad partitiile? sau in momentul cand am programele astea instalate automat el imi va detecta partiile de pe hdd defect?

| dannyel86 a răspuns (pentru Stelistu_Dany_1985):

Un hard defect, de pe care se recupereaza informatia, trebuie conectat la un sistem functional, care sa-l detecteze. (alt calculator sau laptop). Nu te intereseaza ca informatia e pe partitia C sau D sau E, important e ca datele dorite sa poata fi recuperate si transferate pe un sistem functional (softurile de recuperare iti dau posibilitatea sa salvezi doar tipurile de fisiere dorite - doc, exe, jpg, video etc). Oricum, acel hard trantit la pamant nu poate functiona decat partial, cu posibilitatea de a genera oricand erori daca il refolosesti ca suport pentru sistemul de operare.
Sfatul meu amical e sa folosesti alt hard pentru laptopul tau, cu marea conditie ca hardul sa fie singura problema la laptop ca urmare a agresiunii suferite.

| KillaNoFilla a răspuns:

Incearca si la alte pc-uri vezi daca tot nu vrea. Daca nu atunci doar cu ceva firma de reconstituire, intreaba la magazinele de pc.