| Tomagiaro21 a întrebat:

Am un Huskey Siberian negru cu alb... acum ceva timp ma jucam cu el prin curte la un timp am vazut ca a atacat o pasare (gaina)
sunt cam ingrijorat din cauza asta mai ales ca sti-am ca mananca pasari.
Intrebarea este daca pot sa il fac sa nu mai atace gaini!
FUNDA pentru cele mai bune si mai diverse raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

E greu sa dezveti obiceiurile la caini. Daca ai putea sa gasesti gaina sa ii faca felullaughing ca sa se sperie de ea. Sau il duci la gaina cu lesa si cand vrea sa o atace il lovesti si il certi.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Au in instinct asa ceva, deci nu prea ai ce face. Lucrul asta l-ar putea face un instructor de dresaj canin, dar nici cu un dresaj nu este sigur ca nu va mai ataca.

| Reenesme a răspuns:

Poti sail certi iar a 2. a oara cand mai face dupa ce l.ai certat sa il pedepsesti, si cainele meu face la fel si cu gaini si cu porumbei de pe strada si e simtul lor de vanat, dar se va dezvata el cu ajutorul tau bineinteles:*

| Elllllle a răspuns:

Pedepseste`l in momentul in care le ataca! va intelege ca nu este bine ceea ce face sau il poti izola de ele pentru a nu le mai vedea si pentru a nu-l mai tenta sa se "joace" cu ele!