| andreiboss31 a întrebat:

Am un iepuroi si o iepuroaica pe care i-am lasat impreuna intr-o cusca sa se imperecheze.Crezand ca nu a luat monta am mai lasat-o(ea) cu el.Cu cateva zile inainte sa fete(eu nu stiam ca o sa fete.)le-am dat drumul prin tarc sa se imperecheze in continuare.Problema este ca nu si-a pregatit bine cuibul(n-a lasat-o nici iepuroiul...)si in momentul in care a nascut i-a imprastiat in cusca.Peste tot era numai puf de pe burta ei(unde statea ea)...
Si problema este ca este o posibilitate ca o perioda cam de 8-10-12 ore nu i-a alaptat ca usa de la cusca s-a inchis, iar puii sunt imprastiati in toata cusca.EU am pus-o cu puii si si-a facut ea un cuib mai mic cu vreo 4-5 puisori-si restul erau imprastiati.
In final, vreau sa stiu ce sa fac ca sa nu am pierderi mari...

Răspuns Câştigător
| mariaanagrosu a răspuns:

De obicei nu e bine sa pui mana pe puii de iepure din cate stiu daca mama lor simte miros de om ar putea sa ii omoare.Ar trebui sa aiba acces la totii pui adica sa nu fie despatiti in spatii mai mari chiar, daca trece mai mult timp si nu se mai duce la restul puilor sau puii nu dau nici un semn de viata ca sa fii sigura ca nu au murit ai putea sa ii pui cu o manusa sau ceva putin mai aproape de ea, dar sa ai grija ar putea sa te muste incercand sa isi apere puii. Sper ca te-am ajutat si ca nu am zis nimic gresit. Mult noroc

| andreiboss31 explică (pentru mariaanagrosu):

Ms pentru raspuns...Pana acum ni-au murit 5 pui si i-am luat cu o manusa si i-am aruncat la gunoi.Dar pe cei vii nu-i alpteaza nu stiu de ce...

2 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Problema este cu imperecheatul, se prea poate sa nu mai vrea sa-si creasca puii si sa inceapa o noua gestatie. Dupa monta, daca nu vezi pregatiri de fatare in apropierea termenului de 30 de zile, se poate face o palpare a abdomenului(sigur vei simti puisorii daca e gestanta -aceasta palpare se poate face si la 15-16 zile dar cu finete si dupa ce vei castiga experienta).Nu dispera daca vezi ca nu-i hraneste si mor, curata cusca si pe ''dinsa'' duo in cusca masculului, daca este gestanta nu va dori sa se imperecheze(trebuie supravegheati) dar fara supraveghiere s-ar putea ca masculul sa o domine si iarasi ajungi de unde ai plecat. Sper din tot sufletul sa reusesti.Succes