| Rj a întrebat:

Am un mascul ciobanesc-german in varsta de 5 ani si astazi am adopat si o fetita aceeasi rasa care are 10 luni si e sterilizata. Cand a vazut-o masculul a inceput sa latre la ea foarte tare, dar dupa ce s-au apropiat s-a linistit. Insa in scurt timp a sarit pe ea s-o bata. I-am separat si le-am pus mancare in boluri diferite, dar el a mers si i-a luat bolul, a marait la ea si iar au sarit la bataie. Acum i-am separat, dar nu pot sa-i tin mereu asa si mi-e tare frica sa n-o omoare. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Stai tu linistit ca nu se intampla nimic.sa vezi tu peste cateva luni ce batuta o sa ia lupanu' de la gagica.garantat.rolling on the floor

| nonamexx a răspuns:

Trebuie sa ii lasi impreuna un timp chiar daca se bat, pentru ca masculul vrea sa fie "stapanul" iar femela sa se supuna. Am patit si eu la fel dar dupa ce i-am lasat mai mult timp impreuna femela s-a adaptat si ii cunostea regurile masculului. Dar in privinta mancarii eu legam masculul cu o lesa si ii puneam botnita pana femela manca si dupa ceva timp nu a mai avut treaba cu mancarea femelei... sper ca ti-am fost de folos :d