| anonim_4396 a întrebat:

Am un mascul peruș de 2 ani.el este mai slab decât femela si de cateva zile sta trist cu penele de pe spate umflate si tremura cateodata. acum nu mai tremura dar tot sta trist si cateodata cu penele umflate
Ce sa fac?
E bolnav?

1 răspuns:
| GaZa1994 a răspuns:

Buna! Cel mai probabil e bolnav sau e pe moarte. Du-l la veterinar de urgenta. Al meu a fost umflat in pene vreo 2 zile, începuse sa mănânce ca spartul si apoi l-am gasit mort. Am căutat pe internet cazuri similare si nu am gasit decât ca atunci când e pe moarte sau bolnav nu mai e asa activ ca înainte si sta retras. Si vezi ghearele sa nu fie foarte lungi. Asa era unul din ai mei când l-am salvat (fusese abandonat într-un garaj la mine la munca) si nu se misca si era Putin umflat in pene si asta din cauza ca nu mai putea sa se miste din cauza ghearelor. La pet shop de unde am luat cusca noua in ziua acea, m-au ajutat si au tăiat ghearele ca cică era pe moarte. Dar nu cred ca poti sa întrebi la pet shop. Eu stau in alta tara, unde lumea e prietenoasă. O zic pentru buna ta dispoziție. Sper ca am ajuat. Sa-l duci la veterinar sa se faca bine. Sa-ti trăiască! O seara buna!