supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Am un motan, are vreun an. Acum câteva zile am pornit mixerul și s-a speriat crying era la 2 metri de mine și a sărit în sus. Și de atunci tresare la orice sunețel. M-a și zgâriat. L-am traumatizat? O să-i treacă?

2 răspunsuri:
| ahlrh a răspuns:

Din păcate, dacă nu puteți să vă schimbați obiceiurile care îl deranjează pe animalul dumneavoastră de companie, atât timp cât acestea nu îl rănesc în mod direct, nu aveți prea multe de făcut în acest sens, însă puteți să veniți în ajutorul felinei prin a o distrage de la lucrurile care o perturbă. Astfel, puteți să o duceți într-o încăpere liniștită, care poate feri animalul de companie, de zgomotele neplăcute.
Este firesc ca animalele de companie să răspundă astfel la sunetele pe care nu le pot înțelege. Dacă doriți să vă preocupați mai mult de bunăstarea acestuia, puteți lucra la a-l face confortabil în preajma dumneavoastră, dar și să îi oferiți sentimentul de protecție, arătându-i afecțiune, atunci când îl vedeți afectat de zgomotele din jur.
Vă recomand să îi respectați limitele și dacă devine agresiv, să încetați temporar să îi oferiți sprijin, fiindcă riscați să vă rănească, fără a vă fi conștientizate de către acesta, intențiile dumneavoastră. Fiți blând și empatic!

| andreea567890123 a răspuns:

Da, doar asteapta. O sa ii treaca in timp

Mai joaca-te cu el, dai atentie, o sa ii treaca sigur