| Furnicuta000 a întrebat:

Am un motan de aproape un an, e foarte nesuferit, nu ma lasa sa il iau in brate, daca pun mana pe el imi arunca o privire de parca m-ar injura laughing dar nu zgarie si nu musca, doar cand era mic statea la mangaiat. Oare o sa ma iubeasca vreodata?
Mai am inca 2 de aceeasi varsta care stau la mine in brate, se bucura cand ii bag in seama

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, sunt mai multe personalități și la pisici, motanu tău e o „fire mai rece".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Niciodată. Motan deștept.

| Furnicuta000 explică (pentru sadrian46):

De ce e destept? laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Fiindcă un motan deștept nu crede în iubire.
Un sentiment ce le abate și la paseri de mai multe ori pe an, vorba lui Mihai.
Nu știi care Mihai? Cel cu plopii fără soț.
Pe lângă plopii fără soț
Adesea eu treceam.
Aș fi trecut și printre ei,
Dar, ce gheșeft făceam?

| Emma30555 a răspuns:

Accepta l asa cum este nu îl forța fiindcă asa este firea lui. Asta nu înseamnă că nu te iubește doar ca ii place sa fie lăsat în pace. Dacă vrei sa fie fericit lasă l sa fie cum vrea el

| romeo78 a răspuns:

Gelozie pisicească. Vede că îi alintați pe ceilalți mai mult și este gelos. Încercați să îi aveți pe toți trei în preajmă și să le oferiți aceeași atenție!
Dar, eventual, o castrare sau dare spre adopție.

| Furnicuta000 explică (pentru romeo78):

O sa ii castrez ca am zis sa astept sa faca 1 ani. De dat spre adoptie nu se pune problema, i-am luat pentru ca am vrut, i-am luat cand eram mici.

| romeo78 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu o să rezolvi problema cu castrarea.
Chiar mai jos spui despre "un răsfăț".
Mai degrabă e nevoie de ajutorul unui dresor de pisici, căci există așa ceva.
El de fapt este un "copil răsfățat".
Celelalte pisici, stau, pentru că tânjesc după afecțiunile stăpânei.
El știind că orice ar face, îl luați în brațe, îl răsfățați, pur și simplu vă domină!
Vă garantez că dacă măcar o săptămână nu îl băgați în seamă, îl "pedepsiți" cu indiferență față de refuzul lui de a fi cuminte în brațele dumneavoastră, cu timpul nu va mai fi "rebel".
Totul ține de educație, dresaj!
Succes!

| Furnicuta000 explică (pentru romeo78):

Eu oricum le castrez, altfel se bat intre ei si pleaca de acasa in cautare de pisici. Legea spune sa castram toate animalele care nu sunt de rasa

| romeo78 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nici nu am sugerat altceva decât castrarea. Dar, trebuie, ca și la un câine, un dresaj și învățarea unor comenzi, reguli.

| RoxTomlinson a răspuns:

Incearca sa-i oferi lui mai multa atentie. Chiar daca nu vine la tine singur, incearca sa-l iei si sa-l ti mai muly in brate si sa-i oferi afectiune. Pisicile sunt putin mai reci, fata de alte animale de companie.

| Furnicuta000 explică (pentru RoxTomlinson):

Nu stiu ce sa zic. Cand il iau in brate nu sta, se zbate, tipa si fuge. De parca cine stie ce ii fac. Daca iau alta pisica in brate sta in pozitia aia si ore in sir. Recunosc ca fix la pisica nesuferita am tinut cel mai mult si i-am oferit multa atentie desi ea vrea sa pastrez distanta.

| Inked99 a răspuns:

Nu vă mai drogați