| marin34d a întrebat:

Am un motan si mi-a adus cineva o pisica care crede ca este in calduri. De astăzi de la prânz motanul încearcă sa se apropie de ea dar fara prea mare succes.Este normal așa, sau trebuie sa o scoată motanul la o prajitura? Știe cineva cat trebuie sa-i țin închise in garaj? Cum i-mi dau seama ca motanul a "rezolvat cazul". Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 70gabriela70 a răspuns:

Primul stadiu al ciclului reproductiv la femele este proestrul. În această perioadă nu se observă niciun fel de semne evidente, în afara faptului că femela atrage masculul, dar făra ași dori monta. Durata acestui stadiu este de 1-2 zile.
Următorul stadiu este estrul. Abia in această perioadă femela este receptivă la mascul şi îl acceptă.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Poate ca pisici nu-i place de acel mascul, las-o libera sa decida ea motanul potrivit, un motan cu gene bune, acelasi ca la om nu ai ce face femelele aleg cel mai bun mascul, motanul tau e o epava se pare nici cu prajitura nu-i salvare