| AuricaMircica155 a întrebat:

Am un motan sterilizat de curand.
Vreau sa ii iau un sac de hrana de 8 kg. Cat o sa ii ajunga? Maxim 2 3 luni, 8 kg?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde cate Kcal are sacul tot, dupa cat citisem o pisica consuma cam 200 Kcal/zi.
Am si eu o intrebare, cum face pisica cand ii e foame? De ex daca ai uitat sa dai la timp, cum te anunta ca ii e foame?

| andrenein a răspuns (pentru Mosotti):

Se agita extrem de mult, alearga, miauna foarte tare, sunt mult mai lipicioase

| Mosotti a răspuns (pentru andrenein):

Am inteles.

| andrenein a răspuns:

In functie de tipul de hrana si greutatea animalului se determina cam cat trebuie sa manance pe zi.
O pisica normala adulta ar trebui sa aiba pana in maxim 4.5 kg. La aceasta greutate in mod normal se dau cam 50 de grame pe zi ( nu la o masa! ).
Daca respecti masura, ar consuma 1, 5 kg de mancare pe luna.
Deci sacul de 8 kg ti-ar ajunge cam 5 luni.
Sa fii atent si la mancare umeda, daca ii dai pliculet sau conserva, in ziua respectiva ii oferi mai putine bobite. Daca nu ai grija in timp risti sa o ingrasi.